RAPORT

Tusk kontra Tusk

Prezydent: Impuls do rozwoju. Powstanie HUB technologiczno-gamingowy

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy przedstawiciele władz samorządowych Katowic i Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali w Katowicach list intencyjny w sprawie budowy HUB-a technologiczno-gamingowego w tym mieście. – To będzie kopalnia pomysłów, wiedzy, innowacyjności, wszystkiego, co jest tak bardzo poszukiwane, pożądane w dzisiejszych, nowoczesnych czasach – powiedział prezydent.

Premier: Polska gospodarka stoi na stabilnych nogach

Optymistyczne dane płyną z polskiego przemysłu – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając dane. Polska gospodarka stoi na...

zobacz więcej

Ośrodek ma powstać na terenach zlikwidowanej niedawno, a działającej przez blisko 200 lat kopalni Wieczorek.

– Obchodzimy czas stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także czas stulecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski, do ojczyzny. Cieszę się ogromnie, że w tym momencie państwo polskie może przekazać Katowicom – sercu Górnego Śląska – ten obiekt, by miasto dalej się rozwijało, by uzyskiwało nowe nowoczesne oblicze, by ta historyczna część miasta zyskiwała zupełnie nowy walor na nowe czasy – powiedział podczas sobotniej uroczystości prezydent Duda.

Prezydent Katowic Marcin Krupa przypomniał, że kopalnia Wieczorek była w chwili powstania niezwykle nowoczesnym zakładem. – Teraz tworzy się na dzisiejszy czas nowa jakość. Chcemy, aby na tej spuściźnie poprzemysłowej powstała dzisiejsza nowoczesność – właśnie dzielnica nowoczesnych technologii, centrum nowoczesnych technologii HUB technologiczno-gamingowy – powiedział Krupa.

Wstępna analiza całości kosztów przedsięwzięcia opiewa na kwotę 985 milionów złotych. Spółka Restrukturyzacji Kopalń zobowiązała się podjąć działania zmierzające do przekazania na rzecz miasta Katowice terenu położonego w Katowicach, wokół tak zwanego Szybu Pułaskiego, o powierzchni około 20 hektarów, którego jest aktualnym właścicielem. Szczegółowe zasady realizacji tego przedsięwzięcia znajdą wyraz w osobnych porozumieniach.

Strony są przekonane, że utworzenie Dzielnicy Nowych Technologii przyczyni się w znaczącym stopniu do zwiększenia konkurencyjności nie tylko konurbacji katowickiej, ale także całego kraju na rynku europejskim w obszarach innowacyjnego rozwoju w branży IT, gamingu i e-sportu. Rewitalizacja tego obszaru wpisuje się także w ideę przywracania do życia obszarów postindustrialnych. Strony zadeklarowały też, że na każdym etapie prowadzonych działań zostaną dołożone wszelkie starania mające na celu odpowiednią ochronę szczególnego charakteru tego miejsca – z uwzględnieniem aspektów architektonicznych, urbanistycznych i kulturowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej