Sondaż: prezydent Duda liderem. Wygrywa z każdym w drugiej turze

Prezydent Andrzej Duda ma znaczną przewagę w sondażach nad konkurentami (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Andrzej Duda jest zdecydowanym liderem sondaży przed majowymi wyborami. Z badania instytutu Pollster dla „Super Expressu” wynika, że obecny prezydent byłby daleko przed konkurencją w pierwszej turze i wygrałby również z każdym ze swoich rywali w ewentualnej drugiej turze wyborów.

Napaść na asystenta posła Kalety podczas zbierania podpisów. „Podbiegł w kominiarce”

Podczas zbierania podpisów pod kandydaturą prezydenta Andrzeja Dudy doszło do ataku na asystenta posła Sebastiana Kalety – dowiedział się portal...

zobacz więcej

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, Andrzeja Dudę poparłoby 42,44 procent respondentów. Na kolejnych miejscach są Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska; 22,14 proc.) i Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL; 11,71 proc.).

Nieznacznie za szefem ludowców znajdują się Robert Biedroń (Wiosna; 9,45 proc.) i publicysta Szymon Hołownia (9,34 proc.). Krzysztof Bosak (Konfederacja) według sondażu może liczyć na 4,92 proc. głosów.

W badaniu spytano również o preferencje w ewentualnej drugiej turze. W tym przypadku najtrudniejszym przeciwnikiem dla prezydenta Dudy byłby Hołownia (52 proc. w stosunku do 48,01 proc.). Kosiniak Kamysz mógłby liczyć w drugiej turze na 48 proc. głosujących, Kidawa-Błońska – 46 proc., Biedroń – 44 proc., zaś Bosak – 34 proc.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dotąd łącznie dziesięć komitetów wyborczych: kandydata PSL na prezydenta Władysława Kosiniaka-Kamysza, kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka, prezydenta Andrzeja Dudy, kandydatki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydata Lewicy Roberta Biedronia, publicysty Szymona Hołowni oraz byłego polityka PO Leszka Samborskiego, Stanisława Żołtka, Piotra Stanisława Bakuna, Wojciecha Podjackiego.

Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 roku muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne.

Ponadto, do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata. Na utworzenie komitetu wyborczego jest czas do 16 marca. Aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich, trzeba zebrać 100 tys. podpisów; jest na to czas do 26 marca.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

źródło:
Zobacz więcej