Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Podsumowanie 100 dni rządu Mateusza Morawieckiego. „Obietnice PO realizuje rząd PiS”

– Nasze wyniki zamykają usta krytykom. (…) W drugiej kadencji chcemy się skoncentrować na budowie silnej, ambitnej, odważnej Polski. Udowodniliśmy, że to, co dla wielu było niemożliwe, stało się faktem. Dlatego teraz stawiamy przed sobą ambitne zadania. Bo niesie nas Polska – mówił premier Mateusz Morawiecki, podsumowując pierwsze 100 dni rządu. Wcześniej, w trakcie konwencji członkowie rządu Morawieckiego opisywali realizację obietnic wyborczych „Piątki na 100 dni”.

100 dni rządu Mateusza Morawieckiego. Premier podsumuje realizację obietnic przedwyborczych

Premier Mateusz Morawiecki podsumowuje w sobotę 100 dni swojego rządu, w tym realizację pięciu zapowiedzi z kampanii przed wyborami...

zobacz więcej

– Rzeczywisty rozwój kraju odbywa się poprzez to, co dzieje się pomiędzy wyborami, w trakcie rzeczywistych rządów. Zależy od tego, czy rząd potrafi wykonać to, do czego się zobowiązał. Od tego, czy jest wiarygodny – mówił premier Matusz Morawiecki, dodając, że przedstawiana przed niemal rokiem „Piątka Jarosława Kaczyńskiego” została zrealizowana.

Premier odniósł się do poszczególnych założeń „Piątki”: „500 Plus” na pierwsze dziecko, przywrócenia zredukowanych wcześniej połączeń autobusowych, 13. emerytury, zerowego PIT dla młodych do 26. życia oraz obniżki podatku PIT z 18 na 17 proc.

– Wprowadzenie tych rozwiązań było możliwe ze względu na naprawę finansów publicznych. To fakt niefrasobliwości i braku profesjonalnego podejścia do budżetu spowodował, że brakowało pieniędzy, a różne grupy przestępcze kradły pieniądze na prawo i lewo – mówił Morawiecki. Jak dodał, wdrażane rozwiązania jego rząd wzorował m.in. na tych stosowanych w wielkich korporacjach.

Zdaniem premiera, wpływy do budżetu, jakie udało się uzyskać jego rządowi, są dowodem sprawnego zarządzania. Jak stwierdził, „bez namierzenia patologii, bez namierzenia tych, którzy wykorzystywali to, że państwo było silne dla słabych a słabe dla silnych, nie byłoby to możliwe”. – Wiele osób rozwija skrót PO jako „Puste Obietnice”. To dobre rozwinięcie. Po naszej stronie była mrówcza, benedyktyńska praca. W ciągu 5 lat odnotowaliśmy wzrost dochodów podatkowych o 130 mld zł. To jest skala naszych osiągnięć. To jest miara profesjonalnego, sprawnego zarządzania budżetem państwa, sprawnego zarządzania finansami publicznymi. Po drugiej – niefrasobliwość i brak realizacji założeń budżetowych rok po roku – mówił Morawiecki.

Przytoczył też kilka obietnic PO, które zrealizował PiS. Morawiecki wymienił tu m.in. obniżkę podatków, wyprawkę dla dzieci, elektronizację służby zdrowia.

Jest nowy sondaż zaufania do polityków

Prezydent Andrzej Duda pozostaje liderem zaufania do polityków. Ufa mu 60 proc. badanych przez CBOS. Za nim na podium niezmiennie stoi premier...

zobacz więcej

Premier mówił o nakładach na służbę zdrowia, podwyżkach dla nauczycieli i poprawie programów nauczania, którą ma się zająć rząd w najbliższych miesiącach. Jak stwierdził, chodzi o to, by „w umysłach młodzieży było jak najlepiej poukładane”. Wielkim obszarem zainteresowania rządu ma być też polityka klimatyczna. – Czysta energia, tani prąd, czyste powietrze. W takim kierunku będziemy szli – mówił.

– Tak jak wiarygodność jest fundamentem demokratycznego państwa, tak rzetelna realizacja obietnic jest fundamentem demokracji, zaufania społecznego i nadziei. My tę nadzieję chcemy dalej wzmacniać. Jestem przekonany, że nasze dodatkowe wyniki świadczą o tym, że nawet gdy się potykamy, to prawie wszyscy widzą, iż staramy się działać dla dobra Polski. (…) Nasze wyniki zamykają usta krytykom – dodał.

– Polska na kolejną dekadę to Polska ambitna. Chcemy podnosić rozwój Polski na coraz wyższe szczeble drabiny. (…) Chcemy, by Polska stawała się coraz lepszym miejscem do życia dla wszystkich Polaków (…) W drugiej kadencji chcemy się skoncentrować na budowie silnej, ambitnej, odważnej Polski. Udowodniliśmy, że to co dla wielu było niemożliwe, stało się faktem. Dlatego teraz stawiamy przed sobą ambitne zadania. Bo niesie nas Polska – zakończył.

Wcześniej, w trakcie konwencji podsumowywana została realizacja obietnic wyborczych „Piątki na 100 dni”. Jedna z to „Mały ZUS Plus”.

– To pierwsza ustawa, którą przyjęliśmy w ciągu 100 dni. To rozwiązanie, z którego może skorzystać ponad 300 tys. przedsiębiorców. Już teraz mamy ponad 240 zgłoszeń – mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

O programie „Profilaktyka Plus” mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Medycyna pracy jest miejscem, gdzie możemy dotrzeć do obywatela. Teraz lekarz medycyny będzie sprawdzał nasz stan zdrowia oraz proponował i wykonywał badania profilaktyczne – mówił Szumowski.

– Największym wyzwaniem dla nas, dla rządu jest dotarcie do pacjentów. Dzięki temu dotrzemy do 11 mln potencjalnych chorych, dzięki czemu będziemy mogli im pomoc. Lepiej inwestować w zdrowie niż leczyć. To bardzo ważne – dodawał.

Kolejnym elementem „Piątki” jest program „Dopłata dla Rolnika”. Jak mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Polska zabiega o zwiększenie budżetu w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności.

– Razem z innymi ministrami, którzy w poniedziałek spotkali się z nami wspieramy komisarza Janusza Wojciechowskiego, bo jego wizja nowoczesnego rolnictwa jest zbieżna z naszymi oczekiwaniami – powiedział Ardanowski. Jak dodawał, „silne gospodarstwo jest oparte o szacunek dla przyrody. To przyszłość rolnictwa europejskiego”. Działania Wojciechowskiego mają wyrażać ten właśnie kierunek.

– Nie spoczniemy dopóki sprawiedliwe warunki wsparcia rolnictwa w Europie nie zostaną wyrównane. To jest logiczne, uczciwe i sprawiedliwe – mówił.

Kolejnym elementem „Piątki” jest „Emerytura Plus” – rząd na stałe wprowadził 13. emeryturę, a w ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Rząd przyjął też 14. emeryturę, która będzie wypłacana już w przyszłym roku. – To ma być dodatek do marzeń dla naszych seniorów – powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller.

O programie opowiada minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak stwierdziła, pieniądze na dodatkowe emerytury znalazły się dzięki uszczelnieniu luk VAT-owskich.

– „Emerytura Plus” dotrze do ok. 10 mln naszych emerytów i rencistów. Chcemy im podziękować za to, że dziś żyjemy w takiej Polsce – powiedziała.

– „Emerytura Plus” rok w rok będzie wypłacana. Jesteśmy gotowi – zadanie wykonane i będzie realizowane. To nasze wieczne podziękowanie za to co czynicie, za pomoc w wychowaniu naszych dzieci i wnucząt – dodała Maląg.

Piątym programem jest „100 Obwodnic”. O programie mówili minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i dziennikarz motoryzacyjny Włodzimierz Zientarski.

– Inwestycje na polskich drogach są ważne. „100 Obwodnic” to ambitny program. Realizujemy też bardzo ambitny plan Funduszu Dróg Samorządowych. Jeszcze nigdy w historii nie było wydane na taki cel tyle środków – mówił Adamczyk.

– Jeszcze nigdy tak bardzo nie dbano o poczucie bezpieczeństwa Polaków. (…) Bezpieczeństwo na polskich drogach nie ma barw politycznych. Dlatego zdecydowaliśmy o powstaniu projektu „100 Obwodnic” i realizujemy go. Już w tym roku ogłosimy przetargi – dodał minister.

źródło:
Zobacz więcej