RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. Trudne w warunki również w Beskidach

Lawinowa trójka obowiązuje w Tatrach od wysokości 1900 m n.p.m. (fot. Pexels)

Do trzeciego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach – ogłosili ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po ostatnich opadach śniegu trudne warunki panują również na szlakach turystycznych w Beskidach.

Uwaga na śliskie chodniki na południu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał rano alerty pierwszego stopnia w związku z możliwym oblodzeniem dróg i chodników. Ślisko będzie na...

zobacz więcej

Lawinowa trójka obowiązuje w Tatrach od wysokości 1900 m n.p.m. Poniżej tej wysokości jest zagrożenie drugiego stopnia.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym. Lawiny o dużych rozmiarach mogą wyzwalać się samoistnie.

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są niekorzystne. Wszystkie szlaki pokryte są warstwą świeżego śniegu. W ciągu ostatniej doby na szczytach przybyło 20 cm śniegu. Szlaki są nieprzetarte. Pod warstwą śniegu w wielu miejscach zalega lód.

Szlaki zawiane przez śnieg

Trudne warunki do uprawiania turystyki panują również w Beskidach. – Warunki turystyczne, czym wyżej, tym są trudniejsze. Po ostatnich opadach śniegu większość szlaków jest zawiana przez śnieg. Wieje silny wiatr. W sobotę rano w górach było od -2 do -5 stopni Celsjusza. Wiatr powoduje, że temperatura odczuwalna jest znacznie niższa – wskazał ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Edward Golonka.

Wędrówkę utrudniają połamane drzewa. To wynik ostatniej wichury, która przeszła nad Beskidami. Nie wszystkie wiatrołomy zostały usunięte.

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jest ono zatem umiarkowane. Dotyczy stromych stoków, zwłaszcza w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiatr. Zagrożenie występuje głównie w żlebach, kotłach i zagłębieniach terenu. Zamknięty do odwołania jest – jak zawsze w sezonie zimowym – szlak żółty na Babią Górę.

Goprowiec zaapelował do turystów, aby pamiętali o odpowiednim ubiorze. Konieczne są raczki lub raki. Zabrać należy ze sobą latarkę, a także naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek”, która jest przydatna, jeśli trzeba będzie wezwać pomoc.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

źródło:

Zobacz więcej