Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Słowacy wybierają parlament. Opozycja może przejąć rządy

Igor Matovicz może zostać nowym premierem Słowacji (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Na Słowacji rozpoczęły się wybory parlamentarne. Słowacy wybiorą swoich 150 przedstawicieli do jednoizbowej Rady Narodowej. O mandaty ubiegają się kandydaci z ponad dwudziestu list. Próg wyborczy dla partii wynosi 5 procent.

Tydzień przed wyborami premier Słowacji trafił do szpitala

Premier Słowacji Peter Pellegrini odwołał swój udział w telewizyjnej debacie z powodu nagłej choroby. Pellegrini trafił do szpitala na tydzień...

zobacz więcej

Ostatnie sondaże wróżą koniec 14-letniej dominacji partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD). Najsilniejszym ugrupowaniem może okazać się opozycyjny, antykorupcyjny ruch Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) Igora Matovicza.

Wzrost popularności OLaNO rozpoczął się kilka tygodni przed wyborami, co obserwatorzy wiążą z bardzo silną krytyką dominującego dotąd Smer-SD przez lidera ruchu Igora Matovicza, który może zostać nowym premierem. Niektóre media i przeciwnicy polityczni widzą w niekonwencjonalnym polityku osobę nieprzewidywalną, błazna lub „niedający się okiełznać pocisk”.

Analitycy zwracają uwagę, że Matovicz zdołał w jasny sposób zdefiniować problemy, przed którymi stoją Słowacy np. korupcję i mafijny charakter państwa.

Rządząca od 2006 roku – z dwuletnią przerwą – partia Smer-SD notuje najwyraźniejszy spadek od dwóch lat, gdy zamordowany został dziennikarz śledczy Jan Kuciak i jego narzeczona, od czego rozpoczął się kryzys polityczny, który doprowadził do rekonstrukcji rządu i zmiany na stanowisku premiera. Roberta Fica, który pozostał szefem Smer-SD, zastąpił Peter Pellegrini – twarz dzisiejszej kampanii tej partii.

Trzynasta emerytura również na Słowacji

Rada Narodowa (jednoizbowy parlament) uchwaliła na cztery dni przed wyborami parlamentarnymi na Słowacji wprowadzenie trzynastej emerytury....

zobacz więcej

Łagodniejsza merytoryka

Na trzecim miejscu w sondażach plasuje się skrajna formacja Ludowa Partia Nasza Słowacja (LNSN), której liderem jest Marian Kotleba. Określany przez liberalne media mianem neofaszysty, zdaniem obserwatorów, znacznie złagodził retorykę.

Do parlamentu może dostać się siedem, a nawet dziewięć partii. W sondażach kilka podmiotów oscylowało wokół pięcioprocentowego progu, dającego miejsca w parlamencie.

W wyborach kandyduje jedna koalicja złożona z dwóch partii – Postępowa Słowacja i Razem (PS/SPOLU), która wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.

Ewentualne zwycięstwo OLaNO powinno zaowocować rokowaniami koalicyjnymi z nieobecnymi dotąd w parlamencie ugrupowaniami, które równie bezkompromisowo krytykują Smer-SD. Są wśród nich między innymi liberalna koalicja PS/Spolu oraz założona w 2019 r. przez byłego prezydenta Andreja Kiskę partia Za ludi (Na rzecz ludzi). Do grona ewentualnych koalicjantów aspirują także dwie partie: liberalna Wolność i Solidarność (SaS) oraz określająca się jako chrześcijańska prawica Sme rodina (Jesteśmy Rodziną ), którą zalicza się do ugrupowań protestu.

Wśród partii, które mogą mieć problem z pokonaniem progu 5 proc. i dostaniem się do parlamentu, jest Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (KDH) oraz współtworzące dotąd koalicję rządową: Słowacka Partia Narodowa (SNS) i partia Most-Hid, opowiadająca się za współpracą Słowaków i żyjących na Słowacji Węgrów. Szans na wejście do parlamentu nie mają także inne partie mniejszości węgierskiej.

źródło:
Zobacz więcej