Raport

Epidemia koronawirusa

Mija apogeum nowych zachorowań w Chinach

Rozpylanie środka dezynfekującego na stacji Gwanghwamun w Seulu (fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN)

W Chinach, poza prowincją Hubei i jej stolicą Wuhan, zanotowano zaledwie 4 nowe przypadki zachorowań, co jest najniższą liczbą od czasu rozpoczęcia notowań w styczniu. Jednak w Korei Płd. zanotowano rekordowy dzienny wzrost zachorowań – 594.

Koronawirus: dobra wiadomość z Chin. Potwierdza wysłannik WHO

„Bardzo trudne działania” podjęte przez chińskie władze prawdopodobnie zapobiegły setkom tysięcy zakażeń w tym kraju – ocenił przedstawiciel...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIEPo uwzględnieniu danych z piątku łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Chinach wzrosła do 79 251 a liczba ofiar śmiertelnych do 2 835, o 47 więcej niż w dniu poprzednim (z czego 45 w prowincji Hubei).

Zdaniem części ekspertów apogeum nowych zachorowań w Chinach może już mijać. Wskazuje się, że Chiny zastosowały radykalne środki aby powstrzymać rozprzestrzenianie się patogenu - ścisłą kwarantannę domową, znaczne ograniczenia przemieszczania się i ruchu pojazdów oraz przedłużenie przerwy świątecznej związanej z Nowym Rokiem Księżycowym.

Koronawirus uderza w dostawy towarów z Chin do Holandii

Epidemia koronawirusa w Chinach uderza w dostawy towarów z tego kraju do Holandii, gdzie znajduje się jeden z największych na świecie portów – w...

zobacz więcej

Epidemia wywarła już i wywrze w przyszłości znaczny negatywny wpływ na chińską gospodarkę. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że wzrost gospodarczy Chin zmniejszy się w br. o 0,4 proc. do 5,6 proc. Wzrost gospodarki światowej może zmniejszyć się o 0,1 proc.

Rekordowy wzrost zachorowań

Tymczasem Koreańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (KCDC) poinformowało w sobotę o rekordowo wysokim dziennym wzroście zachorowań – do 594. To największy wzrost od wykrycia pierwszego potwierdzonego przypadku 20 stycznia. Łączna liczba zachorowań wzrosła do 2 931. Liczba ofiar śmiertelnych nie zmieniła się i wynosi 16.

Większość nowych przypadków (476) wykryto w mieście Daegu znajdującym się w południowo wschodniej części kraju. 60 przypadków wykryto w pobliskiej prowincji Gyeongsang.

Epidemia koronawirusa Covid-19, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się w grudniu ub.r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei. Sprzedawano tam m.in. dzikie zwierzęta, od których najprawdopodobniej pochodzi wirus.

Koronawirus rozprzestrzenił się na ok. 50 krajów, w których odnotowano dotąd 88 przypadków śmiertelnych, w tym najwięcej w Iranie, we Włoszech, w Korei Południowej i w Japonii. W sumie na świecie zakażonych jest ponad 83 tys. ludzi.

źródło:

Zobacz więcej