Raport

#FabrykahejtuPO

100 dni rządu Mateusza Morawieckiego. Premier podsumuje realizację obietnic przedwyborczych

Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Rady Ministrów (fot. PAP/Paweł Supernak)

Premier Mateusz Morawiecki podsumowuje w sobotę 100 dni swojego rządu, w tym realizację pięciu zapowiedzi z kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Na tej liście znalazły się 13. i 14. emerytura, budowa 100 obwodnic, mały ZUS, pakiet kontrolnych badań zdrowotnych i plan dojścia do równych dopłat dla rolników.

Emeryci i renciści otrzymają „trzynastki”. Sejm odrzucił poprawki Senatu

Sejm odrzucił w czwartek poprawki zaproponowane przez Senat do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent. Główne z nich zakładają wykreślenie...

zobacz więcej

Program „Piątka na sto dni” prezentowali w czasie kampanii wyborczej premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Zapewniali, że w ciągu pierwszych stu dni nowej kadencji rządu zostaną uchwalone odpowiednie ustawy lub przygotowane programy dotyczące wprowadzanych zmian.

Mały ZUS Plus, który wszedł w życie 1 lutego, to rozszerzenie ulgi wprowadzonej w 2019 roku, czyli Małego ZUS-u. Zakłada niższe, proporcjonalne do dochodów składki na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców. W ramach małego ZUS-u Plus podniesiono próg przychodu uprawniający do skorzystania z ulgi z 63 tys. zł do 120 tys. zł. Przedsiębiorcy, którzy nie przekroczą tego progu, będą mogli obliczać składki na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do wysokości średnio miesięcznego dochodu za rok ubiegły. Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że ponad 240 tys. przedsiębiorców zgłosiło do tej pory chęć skorzystania z ulgi w ramach Małego ZUS Plus.

Nowe obwodnice, by poprawić bezpieczeństwo na drogach. Sasin o priorytetach rządu

Bezpieczeństwo na drogach jest i było priorytetem rządu, dzięki budowanym obwodnicom będzie mniej wypadków, do których w 70 proc. dochodzi na...

zobacz więcej

Trzynasta emerytura po raz pierwszy została wypłacona w ubiegłym roku. Premier zapowiedział w exposé, że będzie to stałe rozwiązanie. W ostatni wtorek ustawę w tej sprawie podpisał Andrzej Duda. W tym samym dniu rząd przyjął ustawę, która gwarantuje w przyszłym roku wypłatę również czternastej emerytury.

Trzy tygodnie temu Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło program budowy 100 obwodnic. Ma kosztować 28 mld zł i doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa oraz wyprowadzenia ruchu drogowego poza tereny zurbanizowane. W ramach programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości około 820 km. Powstaną między innymi obwodnice Głogowa, Legnicy, Oławy, Brześcia Kujawskiego, Kruszwicy, Nowego Targu, Wadowic, Siedlec i Ostrołęki.

Zrównanie dopłat dla rolników to program działań dotyczących negocjacji w sprawie kolejnego, wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Na początku tygodnia w Warszawie spotkali się ministrowie rolnictwa z Europy Środkowej i Wschodniej. Podkreślali zgodnie, że budżet na rolnictwo nie może być mniejszy niż do tej pory. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że dopłaty dla polskich rolników muszą być zrównane ze średnim poziomem w Unii Europejskiej. Zmniejszenia wydatków na rolnictwo w latach 2021-2027 domagają się między innymi Szwecja, Dania, Holandia i Austria. Przywódcy tych krajów tłumaczą to chęcią pozyskania środków na politykę obronną i migracyjną Unii Europejskiej. Poza krajami Trójmorza, na redukcję budżetu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027 nie zgadza się między innymi Francja.

W piątek Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało szczegóły programu „Profilaktyka 40 plus”. Zakłada on bezpłatne badania dla osób od 40. do 65. roku życia. Badania profilaktyczne będą prowadzone w kierunku chorób nowotworowych i układu krążenia. Programem zostanie objętych 11 milionów osób od 40. do 65. roku życia. Badania będą wykonywane raz na 5 lat.

źródło:
Zobacz więcej