Raport

Epidemia koronawirusa

DEFENDER-Europe 20. Pierwsze kolumny wojskowe z USA wjechały do Polski

Pierwsze dwie kolumny żołnierzy amerykańskich oraz sprzętu wojskowego na przejściu granicznym w Kołbaskowie (fot. twitter.com/mblaszczak)

Hummery, cysterny i specjalistyczne pojazdy niskopodwoziowe. Pierwsze kolumny żołnierzy ze sprzętem wojskowym ze Stanów Zjednoczonych wjechały w piątek wieczorem przez przejście graniczne w Kołbaskowie (Zachodniopomorskie). To początek ćwiczeń DEFENDER-Europe 20, w których weźmie łącznie udział ok. 37 tys. żołnierzy z 18 państw. Manewry, porównywalne do największych na świecie, potrwają do czerwca.

Rozpoczął się największy przerzut amerykańskich wojsk do Europy

Rozpoczął się przerzut amerykańskich wojsk do Europy w ramach ćwiczenia Defender–Europe 20 – największych tego typu manewrów od ćwierćwiecza....

zobacz więcej

W kolumnach przejeżdżających w piątek przez przejście w Kołbaskowie znalazły się m.in. Hummery, cysterny i specjalistyczne pojazdy niskopodwoziowe. W najbliższych dniach kolejne kolumny żołnierzy ze sprzętem będą wjeżdżać do Polski przez przejścia graniczne w Świecku i Kołbaskowie. Przejeżdżać będą m.in. autostradą A2 i drogę krajową nr 10, kierując się na poligony w głębi kraju. Trasy i godziny przejazdów zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańców – zapewniło centrum operacyjne ministra obrony narodowej.

W najbliższych tygodniach do Polski przybędzie łącznie kilkanaście tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz przedstawicieli wojsk sojuszniczych (głównie niemieckich i brytyjskich) ze sprzętem. W kolumnach po kilkanaście pojazdów będą przemierzać drogi pomiędzy przejściami granicznymi i poligonami na północy i wschodzie Polski. Większość ciężkiego sprzętu bojowego przybędzie koleją. Wojska uczestniczące w DEFENDER-Europe 20 korzystać będą również z cywilnych i wojskowych lotnisk.

Defender-Europe 2020. Na drogach mogą pojawić się czołgi

Największy w ostatnim ćwierćwieczu przerzut amerykańskich wojsk do Europy – to główny element scenariusza ćwiczenia Defender-Europe 2020, które...

zobacz więcej

Kolumna na drodze

Centrum operacyjne MON przypomniało, że w przypadku spotkania kolumny pojazdów wojskowych na drodze można ją wyprzedzić, jednak manewr trzeba wykonać tak, aby nie złamać zakazu wjeżdżania między pojazdy jadące w kolumnie. Wskazano, że pierwszy i ostatni pojazd jadący w kolumnie ma zamontowaną pomarańczową tablicę. Poruszające się w kolumnie pojazdy mogą też mieć zamontowane od strony kierowcy niebieskie i zielone (ostatni pojazd) chorągiewki; pojazdy mogą także mieć włączone światła błyskowe.

Ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 jest – jak poinformowano – największym od 25 lat przerzutem wojsk amerykańskich z kontynentalnych Stanów Zjednoczonych do Europy. Jak podkreślił w piątek w rozmowie z dziennikarzami szef MON Mariusz Błaszczak, manewry są porównywalne z największymi ćwiczeniami wojskowymi prowadzonymi na świecie.

Największy przerzut amerykańskich wojsk od ćwierć wieku. „Polska epicentrum”

Przerzut 20 tys. amerykańskich żołnierzy do Europy, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach poligonowych m.in. w Polsce i krajach bałtyckich, zakłada...

zobacz więcej

37 tys. żołnierzy z 18 państw.

Głównym założeniem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności amerykańskiej dywizji pancernej do przemieszczenia personelu i sprzętu z kontynentu amerykańskiego do Europy oraz sprawdzenie możliwości państw-gospodarzy do ich przyjęcia.

W ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20 i ćwiczeniach połączonych na przełomie kwietnia i maja weźmie łącznie udział ok. 37 tys. żołnierzy z 18 państw. 20 tys. ćwiczącego personelu amerykańskiego zostanie przerzuconych bezpośrednio z USA.

Amerykanie wraz z żołnierzami państw sojuszniczych i partnerskich, wezmą udział m.in. w dorocznym wielonarodowym ćwiczeniu operacji spadochronowych Swift Response, odbywającym się co dwa lata w Polsce i państwach bałtyckich Saber Strike, skoncentrowanym na interoperacyjności sojuszników, doskonalących współdziałanie artylerii wojsk NATO i partnerskich manewrach Dynamic Front.

źródło:

Zobacz więcej