Raport

Epidemia koronawirusa

W brytyjskim tabloidzie fejk o Auschwitz. Tym razem z koronawirusem w tle

Muzeum Auschwitz wyjaśnia, że nie zakazało nikomu odwiedzin, zaapelowało jedynie do organizatorów wyjazdów (fot. Scott Barbour/Getty Images)

„Muzeum Auschwitz zakazuje wstępu gościom z krajów dotkniętych koronawirusem” – informuje w tytule artykułu portal dailymail.co.uk, należący do brytyjskiego tabloidu „Daily Mail”. W treści artykułu dziennikarze piszą co innego – że placówka zaapelowała do gości z tych krajów o powstrzymanie się od wizyty, ale opublikowany w sieciach społecznościowych sam tytuł wprowadza w błąd. Muzeum odniosło się do sprawy.

WIĘCEJ PRZECZYTAJ W RAPORCIE

Internauci poprosili Muzeum Auschwitz o odniesienie się do tej sprawy. Z wyjaśnień wynika, że nie tylko tytuł, ale również treść artykułu nie jest do końca zgodna z prawdą. Muzeum Auschwitz zwraca się nie do zwiedzających, a do biur podróży i organizatorów wyjazdów, by „zrezygnowali z przyjazdów osób z miejsc, w których stwierdzono zakażenie koronawirusem”.

Komunikat w tej sprawie już dzień wcześniej opublikowano na stronie internetowej placówki. „Do tej pory nie zaobserwowaliśmy żadnych niepokojących sytuacji, ale Muzeum na bieżąco monitoruje tę kwestię” – czytamy w komunikacie.

Koronawirus – zanim zaczniesz się bać, przeczytaj

Do 28 lutego odnotowano na całym świecie blisko 84 tys. przypadków zarażenia koronawirusem, w tym poza Chinami ok. 5 tys. Zmarły 2873 osoby w 56...

zobacz więcej

Muzeum zaapelowało o śledzenie informacji związanych z podstawowymi zasadami profilaktyki zakażeń, które udostępnione zostały na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia, bądź innych krajowych instytucji sanitarnych i epidemiologicznych.

Muzeum Auschwitz rokrocznie odwiedza ponad 2 mln osób z różnych zakątków świata. W ub.r. do Miejsca Pamięci przyjechało m.in. ponad 396 tys. odwiedzających z Polski, 200 tys. z Wielkiej Brytanii, 120 tys. ze Stanów Zjednoczonych, 104 tys. z Włoch, 73 tys. z Niemiec, 70 tys. z Hiszpanii, 67 tys. z Francji, 59 tys. z Izraela, 42 tys. z Irlandii oraz 40 tys. ze Szwecji.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Dwa lata później stworzyli także obóz Auschwitz II-Birkenau, miejsce Zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała ponadto sieć podobozów.

W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi: głównie Żydów, ale także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

źródło:
Zobacz więcej