RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

29 lutego. Jubilaci, jakie dostajecie prezenty co cztery lata?

Czekamy na Wasze zdjęcia na twoje@tvp.info (fot. Shutterstock/garagestock)

Dzień 29 lutego zdarza się raz na cztery lata! To szczególna data dla tych, którzy tego dnia obchodzą urodziny. W jakiś sposób ich czas płynie inaczej. Zachęcamy Was drodzy jubilaci do podzielenia się z nami informacją, jakie prezenty otrzymaliście na urodziny.

Do Polski na chwilę zawitała zima. Czekamy na wasze zdjęcia

Pogoda w kraju nie przestaje zaskakiwać. Mimo że wiosna już za pasem, zima przypomniała o sobie w ostatniej chwili. W wielu regionach Polski spadł...

zobacz więcej

Pełny obieg Ziemi wokół Słońca trwa 365,2422 doby, czyli zjawiska astronomiczne związane z tym okołosłonecznym ruchem, takie jak np. przesilenia, powtarzają się niemal dokładnie co 365 i jedną czwartą dnia.

Dlatego papież Grzegorz XIII w październiku 1582 r. wprowadził tzw. kalendarz gregoriański, którego używamy do dziś. Liczba dni w roku przestępnym jest zwiększona o jeden.

Gdyby nie nowy system liczenia dni, to ważne daty nie pokrywałyby się. Przykładem są zmieniające się pory roku.

Latami przestępnymi są lata podzielne przez 4 i 100. Nie są zaś nimi te podzielne przez 400, ponieważ ta ćwiartka dnia to nie jest dokładnie 6 godzin.

Niecodziennym osobom obchodzącym dzisiaj urodziny życzymy udanego świętowania. Kolejna taka okazja czeka Was w 2024 roku.

źródło:
Zobacz więcej