Raport

Epidemia koronawirusa

Rząd reaguje na koronawirusa – harmonogram dotychczasowych działań

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będziemy mieli kolejne 30 tys. testów na koronawirusa – zapewnił szef KPRM (fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO)

Rząd zaprezentował harmonogram dotychczasowych działań w związku z zagrożeniem koronawirusem. Poinformowano również o kolejnych decyzjach, między innymi doraźnym przekazaniu dla szpitali dodatkowych funduszy.

Premier podwyższa gotowość szpitali. Inspektorzy sanitarni pracują 24 godziny na dobę

Premier Mateusz Morawiecki w związku z zagrożeniem koronawirusem spotkał się z wojewodami. Podczas odprawy, jaka odbyła się w Kancelarii Prezesa...

zobacz więcej

WIĘCEJ PRZECZYTAJ W RAPORCIE

W Polsce przebadano już pod kątem zarażenia koronawirusem kilkaset osób. Wszystkie badania dały wynik negatywny.

– Na dzień dzisiejszy koronawirusa w Polsce nie ma, ale jego pojawienie się jest kwestią czasu – ocenia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dlatego też rząd uruchomił dziś dodatkowe fundusze w wysokości 100 mln zł do wykorzystania przez szpitale.

– Szpitale będą mogły aplikować o te środki na ewentualne uzupełnienia szybką ścieżką, za pośrednictwem wojewodów – wyjaśnił szef KPRM Michał Dworczyk po specjalnej odprawie, podczas której z wojewodami spotkał się premier Morawiecki.

Rząd zaprezentował też harmonogram dotychczasowych działań w związku z zagrożeniem. 9 stycznia, wkrótce po pojawieniu się pierwszych potwierdzonych informacji z Chin, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczęły codzienny monitoring sytuacji.

2 lutego ewakuowano z Wuhanu pierwszą grupę polskich obywateli. 7 i 21 lutego odbyły się kolejne ewakuacje. Gdy 23 lutego Światowa Organizacja Zdrowia uznała Włochy za państwo zagrożone koronawirusem, dzień później w Polsce wprowadzono na lotniskach badanie temperatury ciała oraz uruchomiono specjalny portal informacyjny.

25 lutego z rezerw strategicznych udostępniono szpitalom i lotniskom maski oraz kombinezony. Następnego dnia ruszyła specjalna infolinia, a 28 lutego rząd wysłał samolot po dodatkowe testy na koronawirusa.

Koronawirus – zanim zaczniesz się bać, przeczytaj

Do 28 lutego odnotowano na całym świecie blisko 84 tys. przypadków zarażenia koronawirusem, w tym poza Chinami ok. 5 tys. Zmarły 2873 osoby w 56...

zobacz więcej

– W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będziemy mieli kolejne 30 tys. testów do badania osób potencjalnie zarażonych koronawirusem – zapowiedział minister Dworczyk.

W pełnej gotowości są też wojskowe służby medyczne. – Wszystkie 14 szpitali wojskowych jest przygotowanych, żeby w sytuacji, kiedy będzie taka konieczność, nieść pomoc. Transport wojskowy też jest przygotowany do tego, żeby wspierać cywilną służbę zdrowia – zapewnił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Zadaniem państwa jest z jednej strony czynić wszystko, żeby ograniczyć skutki tej epidemii, bo jej uniknięcie jest pewnie poza możliwościami. Ale z drugiej strony chodzi także i o to, żeby nie doprowadzić bez potrzeby do jakiegoś stanu paniki, bo to też jest bardzo szkodliwe i przynosi wiele negatywnych skutków – mówił z kolei Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Na całym świecie koronawirus spowodował śmierć niespełna 3 tys. z blisko 84 tys. zarażonych. Wyleczono już ponad 36,5 tys. osób. W Europie wirusem zaraziło się 800 osób. 19 z nich zmarło, 76 wyleczono.

źródło:
Zobacz więcej