Raport

Epidemia koronawirusa

Wyrok NSA ws. przedłużenia blokady konta

Wyrok NSA dotyczy uruchamiania tzw. STIR (fot. Shutterstock/Bacho)

Jeśli podatnik nie ma trwałego majątku, przedłużenie blokady konta jest w pełni legalne. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wyrok sądu niższej instancji – pisze money.pl. Wyrok NSA dotyczy uruchamiania tzw. STIR. To narzędzie do monitorowania systemów bankowych sprawdzających, czy podatnik nie wykorzystuje ich do wyłudzeń skarbowych.

Precedensowy wyrok: fiskus może zablokować konto firmy bez dowodów

Fiskus nie musi mieć dowodów, żeby zablokować firmowy rachunek – wynika z precedensowego wyroku, o którym pisze „Rzeczpospolita”.

zobacz więcej

Dzięki niemu konta podejrzewane o nieuczciwość mogą być blokowane na 72 godziny, a nawet 3 miesiące, jeśli mowa o przedłużeniu blokady.

Tego typu działania wobec firm, które nie posiadają zaplecza organizacyjno-gospodarczego, zostały uznane przez NSA za legalne. Sprawa budziła wątpliwości Krajowej Administracji Skarbowej, zdaniem której w takim przypadku spółka może dopuścić się wyłudzeń podatkowych.

Wyrok NSA potwierdził postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten uznał, że nie ma wyczerpującego katalogu okoliczności mających znaczenie dla oceny możliwości niewykonania zobowiązania.

źródło:
Zobacz więcej