Raport

Epidemia koronawirusa

Erna nie mogła podnieść się po drzemce. Musieli pomóc strażacy

Erna to przywódczyni stada; Najstarsza i największa z samic w zoo (fot. FB/Warszawskie ZOO)

Strażacy pomogli wstać w piątek w warszawskim ogrodzie zoologicznym 4,5-tonowej słonicy o imieniu Erna. Zwierzę nie mogło się podnieść po nocnej drzemce. Erna to przywódczyni stada. Najstarsza i największa z samic – podkreśla stołeczny ogród zoologiczny.

Czas podniebnej miłości. Bieliki rozpoczęły toki [WIDEO]

„Bieliki o przygotowaniu do lęgów myślą bardzo wcześnie, bo już jesienią zaczynają przygotowywać gniazdo. Pod koniec zimy rozbudowują je, a już pod...

zobacz więcej

Warszawscy strażacy z jednostek ratowniczo-gaśniczych przy ul. Marcinkowskiego i przy ul. Czarodzieja zostali wezwani w piątek do ogrodu zoologicznego przez opiekunów Erny. Słonica po nocnej drzemce miała problem z podniesieniem się. Słonie – jak wyjaśnia zoo – zwykle śpią na stojąco, jednak zdarza im się przed zaśnięciem położyć.

Do pomocy stawiła się grupa strażaków, którzy przy zastosowaniu poduszek pneumatycznych unieśli 4,5-tonowe zwierzę. Następnie wspierając się sprzętem, w tym specjalnymi pasami, opiekunowie i strażacy pomogli jej wstać.

– Erna jak tylko poczuła, że jej pozycja się pionizuje - sama wstała. Opiekunowie nagrodzili ją za to sokiem malinowym, który uwielbia – podało warszawskie zoo.

Opiekunowie słonicy we wpisie na Facebooku podziękowali strażakom za pomoc. Opublikowali także zdjęcia z przebiegu akcji.

We wpisie można tez znaleźć charakterystykę seniorki. „Najstarsza i największa z samic. Urodziła się w 1985 roku. Ma silny charakter i bez problemu podporządkowuje sobie resztę grupy. Jest bardzo pojętna, chętnie bierze udział w treningach medycznych i uczy się nowych zadań. Łatwo ją rozpoznać po charakterystycznym kwadratowym czole”.

Do podobnej sytuacji doszło w listopadzie ubiegłego roku w gdańskim zoo. Ważąca cztery tony słonica Katka nie mogła się podnieść, przez co miała problem z krążeniem i oddychaniem. Wstać pomogli jej pracownicy placówki i strażacy.

źródło:
Zobacz więcej