Raport

Epidemia koronawirusa

Koronawirus – zanim zaczniesz się bać, przeczytaj

Ponad 90 proc. przypadków, również śmiertelnych, zanotowano w Chinach (fot. REUTERS/Kim Hong-Ji)

Do 28 lutego odnotowano na całym świecie blisko 84 tys. przypadków zarażenia koronawirusem, w tym poza Chinami ok. 5 tys. Zmarły 2873 osoby w 56 krajach, przy czym poza Chinami odnotowano 85 zgonów. W ponad 80 proc. przypadków choroba ma łagodny przebieg.

Jak myć ręce? Obejrzyj wideo

Brudne ręce są przyczyną licznych chorób, które w niektórych regionach świata mogą być nawet przyczyną śmierci. Wystarczy odruchowo dotknąć...

zobacz więcej

WIĘCEJ PRZECZYTAJ W RAPORCIE

W Chinach, z wyłączeniem Hongkongu i Makau, odnotowano 78 tysięcy 824 przypadków zakażeń, z czego 2 tysiące 788 zakończyło się śmiercią. Poza Chinami, na świecie odnotowano 5 tysięcy 29 przypadków, w tym 85 zgonów.

Najbardziej dotknięte kraje po Chinach to: Korea Południowa (2 tysiące 337 przypadków, 13 zgonów), Włochy (650 przypadków, 17 zgonów), Iran (388 przypadków, 34 zgony) i Japonia ( 210 przypadków, 8 zgonów).

Z powyższych liczb wynika, że nie tylko ponad 90 proc. zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa dotyczy Chin, ale także, że o ile w Chinach liczba zgonów przekracza 3,5 proc. zakażeń, to dla „reszty świata” odsetek ten jest przeciętnie o ponad połowę niższy (1,7 proc.).

Dla porównania, w samej Polsce w sezonie 2018/19 zanotowano 3 692 199 przypadków grypy. Zmarły z powodu tej choroby 143 osoby.

Polska należy do ponad setki krajów świata, w których jeszcze nie stwierdzono koronawirusa. Badania u wielu osób, które zgłaszały się z niepokojącymi objawami do szpitali, dały wynik negatywny. Nie oznacza to, że choroba nam nie zagraża. Zdaniem WHO koronawirus może ujawnić się u mieszkańców większości bądź wręcz wszystkich krajów na świecie.

Jak ocenił ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń dr Paweł Grzesiowski, zakazić może się każdy, ale najbardziej narażone są osoby starsze lub schorowane. Dlatego najwięcej ofiar śmiertelnych jest wśród osób powyżej 60. roku życia, które nie cieszyły się dobrym zdrowiem.

Minister zdrowia: Uruchamiamy infolinię na temat koronawirusa

Uruchamiamy całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (800-190-590) o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem -...

zobacz więcej

Ekspert dodaje, że na podstawie dotychczasowych obserwacji najmniej podatne na ciężkie zachorowanie są dzieci. Z nie do końca poznanego powodu wirus atakuje je rzadziej (w przypadku grypy jest to ok. 50 proc. zachorowań wśród dorosłych i ok. 50 proc. pośród dzieci). Być może jest to związane ze sposobem wiązania wirusa do receptorów w drogach oddechowych.

Jak wynika z danych, również śmiertelność zarażonych rośnie wraz z wiekiem. Wśród dzieci do 9. roku życia nie odnotowano żadnych zgonów, wśród pacjentów od 10. do 59. roku życia poniżej 1 proc., podczas gdy dla osób w wieku 60-69 lat odsetek ten wynosi 3,6 proc., dla ponad 70-latków 8 proc., zaś dla osób w wieku 80 lat i starszych blisko 15 proc.

Lekarze przypominają, że wirusy praktycznie w 100 procentach giną w kontakcie z mydłem. Mycie rąk powinniśmy zacząć od kciuka. Potem szorujemy skórę między palcami. Zawsze powinniśmy to robić 40-60 sekund przed jedzeniem, obowiązkowo po powrocie do domu czy po wyjściu z toalety.

O higienę rąk szczególnie należy pamiętać w szpitalach i placówkach ochrony zdrowia (tu wskazana jest dodatkowa dezynfekcja). Co ważne – nawyk mycia rąk już od najwcześniejszych lat powinni swym dzieciom wszczepiać rodzice.

Premier podwyższa gotowość szpitali. Inspektorzy sanitarni pracują 24 godziny na dobę

Premier Mateusz Morawiecki w związku z zagrożeniem koronawirusem spotkał się z wojewodami. Podczas odprawy, jaka odbyła się w Kancelarii Prezesa...

zobacz więcej

Podczas kichania i kasłania należy zasłaniać nos i usta zgięciem łokcia, jeśli nie mamy chusteczki. Po użyciu chusteczek higienicznych konieczne jest ich natychmiastowe wyrzucenie i umycie rąk. Warto też nosić ze sobą żel lub chusteczki dezynfekujące, które są wygodną metodą usunięcia zanieczyszczeń z dłoni.

Najbardziej narażone na zachorowania są osoby powracające z krajów, gdzie stwierdzono ogniska epidemii i które miały kontakt z zakażonymi, oraz ich bliscy. Jednak sam powrót z wojaży nie jest powodem do obaw. Istotne są przede wszystkim objawy: wysoka gorączka (powyżej 38 st. C), kaszel, duszności i problemy z oddychaniem.

Wywoływana przez koronawirusa z Wuhanu choroba określana jako COVID-19 może przebiegać w formie łagodnego zakażenia układu oddechowego. Taki przebieg częściej występuje u osób młodych, zdrowych, bez chorób przewlekłych.

Cięższy przebieg obserwuje się natomiast u osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi – układu krążenia, oddechowego (w tym spowodowanymi długotrwałym paleniem tytoniu), cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym.

Tak rozprzestrzenia się koronawirus [MAPA]

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zbliża się do trzech tysięcy dwustu. Powstała interaktywna mapa, która przedstawia aktualizowane na bieżąco...

zobacz więcej

Zalecenia mówią, iż jeśli w ciągu ostatnich 14 dni ktoś był w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwował u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to: bezzwłocznie powinien powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego albo oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem można uzyskać pod czynnym siedem dni w tygodniu bezpłatnym numerem telefonu: 800-190-590.

Konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta poinformują: czym jest koronawirus, jak się przed nim zabezpieczyć, co zrobić po powrocie z kraju, w którym zdarzyły się przypadki zakażenia i w przypadku wątpliwości co do swojego stanu zdrowia.

Podpowiedzą też, gdzie można znaleźć najbliższą placówkę inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala oraz poinformują, jak się z nimi skontaktować, gdy pojawią się wątpliwości związane z postępowaniem w sytuacji podejrzenia zakażania koronawirusem.

źródło:
Zobacz więcej