Raport

Epidemia koronawirusa

Premier podwyższa gotowość szpitali. Inspektorzy sanitarni pracują 24 godziny na dobę

Premier wyasygnował dla szpitali 100 mln dodatkowych funduszy (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

Premier Mateusz Morawiecki w związku z zagrożeniem koronawirusem spotkał się z wojewodami. Podczas odprawy, jaka odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów szef rządu wydał wojewodom polecenie wprowadzenia w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali. Inspektorzy sanitarni w województwach mają pracować 24 godziny na dobę.

Odwołano obrady Komisji Weneckiej. Powodem koronawirus

Zapowiedziane na 20-21 marca obrady Komisji Weneckiej zostały odwołane – wynika z informacji pozyskanych w Radzie Europy, której organem jest...

zobacz więcej

WIĘCEJ PRZECZYTAJ W RAPORCIE

– Premier Mateusz Morawiecki uruchomił 100 mln zł, o które za pośrednictwem wojewodów będą mogły aplikować szpitale na przygotowania związane z koronawirusem - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk po odprawie premiera z wojewodami.

– Jeżeli będziemy mieli informację o potwierdzeniu koronawirusa w Polsce, natychmiast ją przekażemy – zapewnił uczestniczący w odprawie minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szef resortu zdrowia zaapelował między innymi do polityków o nierozpowszechnianie niepotwierdzonych doniesień.

Jeszcze w piątek NFZ miał przekazać przychodniom i szpitalom na terenie całego kraju plakaty informacyjne dla pacjentów. Uruchomiono również specjalną infolinię. Pod numerem 800 190 500 można się dowiedzieć, jak postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Z kolei Ministerstwo Zdrowia przygotowało film edukacyjny „Co musisz wiedzieć o koronawirusie”. Z filmu dowiemy się, jak zapobiegać zakażeniom oraz, co powinniśmy zrobić, jeśli podejrzewamy u siebie chorobę.Resort zdrowia informuje, że wykonano ponad 350 badań pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2 i nie potwierdziły one jego obecności w Polsce. Poinformował także, że w sumie hospitalizacją objęto 47 osób, 55 osób jest objętych kwarantanną, a czynnym nadzorem epidemiologicznym – 1570.

źródło:
Zobacz więcej