RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Papież: nieliczni wiedzą o nas wszystko, my o nich nic. To niebezpieczne

Taka asymetria może stanowić zagrożenie dla społeczeństw demokratycznych – wskazał Ojciec Święty (fot. REUTERS/Jose Cabezas)

W świecie cyfrowym mamy do czynienia z asymetrią. Dzięki śledzącym nas algorytmom nieliczni wiedzą o nas wszystko, my o nich nic. To niebezpieczna asymetria – wskazał papież Franciszek w przemówieniu skierowanym do uczestników watykańskiej konferencji o sztucznej inteligencji.

Patostreaming. „Mnóstwo niebezpiecznych zjawisk, o których nie wiedzą rodzice”

W internecie jest mnóstwo niebezpiecznych zjawisk czyhających na dzieci, o których ich rodzice ani opiekunowie nie mają pojęcia – powiedziała...

zobacz więcej

– Również w stosowaniu nowoczesnych technik cyfrowych trzeba się kierować zasadami etycznymi – przypomniał Ojciec Święty w przesłaniu, które odczytał w imieniu nieobecnego z powodu choroby papieża abp Vincenzo Paglia.

Franciszek przyznał, że zmiany wywołane przez rozwój techniki cyfrowej mają charakter epokowy. Nasze decyzje, również te najważniejsze, są dziś owocem ludzkiej woli oraz kalkulacji wynikających z różnych algorytmów. Dlatego coraz trudniej jest zrozumieć ich przedmiot, przewidzieć skutki i określić odpowiedzialność – napisał.

Papież zauważył też, że w epoce cyfrowej zmienia się postrzeganie przestrzeni, czasu i ciała. Stajemy wobec perspektyw nieograniczonego rozwoju, a zarazem mamy do czynienia z postępującym ujednolicaniem. Coraz trudniej jest zachować różnorodność.

Na polu społeczno-gospodarczym człowiek coraz częściej jest sprowadzany do roli konsumenta podporządkowanego interesom skoncentrowanym w ręku nielicznych. Na podstawie śladów, które pozostawia po sobie w internecie, algorytmy gromadzą dane, które pozwalają kontrolować jego nawyki dla celów komercyjnych czy politycznych, często bez jego wiedzy.

Franciszek podkreślił, że mamy tu do czynienia z asymetrią, bo nieliczni wiedzą o nas wszystko, a my o nich niczego. Może to stanowić zagrożenie dla społeczeństw demokratycznych. Poważne wyzwania wiążą się również ze stosowaniem sztucznej inteligencji w naukach biologicznych.

Dziś nie wystarczy już jedynie szkolenie do właściwego korzystania z nowych technik, nie są to bowiem narzędzia neutralne – wskazał papież. Nie można też zdać się na wrażliwość moralną tych, którzy projektują nowe urządzenia i algorytmy – przestrzegł.

Zdaniem Ojca Świętego potrzebujemy instancji, które zapewnią, że uwzględniona zostanie wrażliwość etyczna użytkowników i wychowawców. W tym kontekście papież pozytywnie ocenił podpisany na zakończenie watykańskiej konferencji wspólny apel o kodeks etyczny dla sztucznej inteligencji.

W konferencji, obok specjalistów z zakresu etyki, brali udział przedstawiciele czołowych firm komputerowych, takich jak IBM czy Microsoft, a także reprezentanci świata polityki, jak przewodniczący Parlamentu Europejskiego, czy dyrektor FAO.

źródło:
Zobacz więcej