Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Choć dużo większa od Ziemi, to może istnieć na niej życie. Zaskakujące odkrycie naukowców

Egzoplaneta K2-18b jest ponad dwukrotnie większa i osiem razy cięższa od Ziemi (fot. YouTube/ VideoFromSpace)

Jest dwukrotnie większa od Ziemi, znajduje się 124 lata świetlne od nas, a o jej istnieniu wiemy stosunkowo od niedawna. Egzoplaneta K2-18b – bo o niej mowa – może mieć zdaniem naukowców odpowiednie warunki do istnienia życia. Dotychczas nie brano takiego wariantu pod uwagę, mimo odkrycia pary wodnej w jej atmosferze. Jednak nowe ustalenia opublikowane w „Astrophysical Journal Letters” na nowo otwierają pole do poszukiwań pozaziemskiego życia.

Unikatowy instrument na pokładzie sondy Solar Orbiter. Zbudowali go Polacy

Na pokładzie wystrzelonej 10 lutego sondy Solar Orbiter znalazł się unikatowy instrument – spektrometr SPICE. Urządzenie służy do pomiarów widma w...

zobacz więcej

Zespół z Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii swoje badania oparł na danych o masie, promieniu i atmosferze egzoplanety K2-18b. Stwierdził, że może znajdować się na niej woda w stanie ciekłym, poniżej atmosfery bogatej w wodór. Oznacza to – zdaniem badaczy – że na planecie mogą być odpowiednie warunki do istnienia życia.

Naukowcy sądzili do tej pory, że ze względu na swoje rozmiary planetę tę należy traktować raczej jako mniejszą wersję Neptuna – czyli planety nie nadającej się do życia – a nie większą odmianę Ziemi. Jest bowiem dwukrotnie większa od naszej planety i ma ośmiokrotnie większą masę.

Z wcześniejszych analiz, które opublikowano w 2019 r. wynikało, że w atmosferze K2-18 b występuje para wodna.

„Para wodna została wykryta na pewnej liczbie egzoplanet, ale nawet gdy planeta położona jest w strefie odpowiedniej do życia, nie oznacza to koniecznie, że na jej powierzchni są odpowiednie warunki do życia” – podkreśla dr Nikku Madhusudhan, który kierował najnowszymi badaniami.

Teraz naukowcy ustalili, że warstwa wodoru nie jest tak gruba, jak sądzili, dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, by potencjalnie znajdująca się na powierzchni planety woda była w stanie podtrzymać rozwój życia.

Sonda Chang'e-4 i łazik Yutu-2 znów eksplorują Księżyc [WIDEO]

Księżycowa sonda Chang'e-4 i łazik Yutu-2 obudziły się po 14-dniowym „okresie uśpienia” i wróciły do pracy nad eksploracją odległej strony Księżyca.

zobacz więcej

Z najnowszych analiz wynika również, że w atmosferze K2-18 b jest mniej amoniaku i metanu, niż się spodziewano.

K2-18 b okrąża położoną w konstelacji Lwa gwiazdę K2-18 o typie tak zwanego czerwonego karła, znacznie mniejszego i chłodniejszego niż Słońce. Znajduje się bardzo blisko swej dziennej gwiazdy, okrążając ją w ciągu zaledwie 33 dni.

Planeta oddalona jest od Ziemi o 124 lata świetlne. Zaobserwowano ją po raz pierwszy w 2015 r. dzięki należącemu do NASA kosmicznemu teleskopowi Kepler.

źródło:
Zobacz więcej