RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na Białorusi

Na całym świecie stwierdzono już ponad 82 tys. przypadków zarażenia koronawirusem (fot.  Stefano Guidi/Getty Images)
Na całym świecie stwierdzono już ponad 82 tys. przypadków zarażenia koronawirusem (fot. Stefano Guidi/Getty Images)

Na Białorusi potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa – podała rosyjska agencja informacyjna TASS, powołując się na białoruskie Ministerstwo Zdrowia Publicznego. Pierwsza zakażona osoba została też zdiagnozowana w Holandii. Wirus dotarł również do Afryki.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na Litwie

Litewskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w piątek, że odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem Covid-19, który od grudnia...

zobacz więcej

WIĘCEJ PRZECZYTAJ W RAPORCIE

Zainfekowanym jest irański student, który przybył do Białorusi w zeszłym tygodniu przez Azerbejdżan.

Osoby, z którymi się kontaktował zakażony od przyjazdu na Białoruś 22 lutego, zostały poddane kwarantannie w szpitalu chorób zakaźnych w Mińsku.

Ministerstwo zdrowia Białorusi przekazało, że kontrolami sanitarnymi zostaną objęte wszystkie osoby, które zechcą przyjechać na Białoruś z Włoch, Iranu i Korei Południowej. Podobne środki zastosowano już wobec podróżujących z Chin, gdzie w grudniu 2019 r. wykryto koronawirusa.

Zakażona osoba w Holandii to mieszkaniec miasta Tilburg na południu kraju, który niedawno podróżował do północnych Włoch. W szpitalu został poddany izolacji. Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego poinformował, że służby medyczne prześledzą, kto był w bliskim kontakcie z zainfekowanym pacjentem.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie wykryto już 82 tys. przypadków koronawirusa Covid-19. Najwięcej zakażonych jest w Chinach, gdzie wirus pojawił się po raz pierwszy.

O pierwszym w tym kraju przypadku zakażenia koronawirusem Covid-19 poinformowały władze sanitarne Nigerii. Zainfekowanym jest obywatel Włoch, który przyleciał służbowo do Nigerii we wtorek z Mediolanu, zachorował dzień później. Został przewieziony na badania do państwowego ośrodka bezpieczeństwa biologicznego w Lagos. Jest w szpitalu chorób zakaźnych w Yaba, na przedmieściach Lagos; jest w stabilnym stanie, bez poważnych objawów.

W Europie najwięcej przypadków zakażenia i najwięcej zgonów odnotowano we Włoszech. W Polsce dotąd nie potwierdzono żadnego przypadku.

źródło:

Zobacz więcej