
Rozpoczął się przerzut amerykańskich wojsk do Europy w ramach ćwiczenia Defender–Europe 20 – największych tego typu manewrów od ćwierćwiecza. Pierwsi żołnierze USA przyjadą do Polski; odprawa z udziałem prezydenta i kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej odbędzie się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
Największy w ostatnim ćwierćwieczu przerzut amerykańskich wojsk do Europy – to główny element scenariusza ćwiczenia Defender-Europe 2020, które...
zobacz więcej
Jak poinformowało BBN, w odprawie zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę wezmą udział ministrowie obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, szef Sztabu Generalnego WP, dowódcy generalny i operacyjny rodzajów sił zbrojnych oraz szef Inspektoratu Wsparcia Wojska Polskiego.
Przerzuceni na Stary Kontynent Amerykanie wezmą udział w ćwiczeniach poligonowych m.in. w Polsce i krajach bałtyckich. Ruchy wojsk potrwają do kwietnia.
Głównym celem odprawy będzie omówienie kwestii związanych z przygotowaniem, przeprowadzeniem i zabezpieczeniem odbywających się na terytorium Polski amerykańskiego ćwiczenia Defender–Europe 20 oraz największego ćwiczenia Wojska Polskiego Anakonda 20.
Pierwsze dwie kolumny żołnierzy i sprzętu wjadą do Polski wieczorem przez przejście graniczne w Kołbaskowie. Amerykanie przejadą przez Szczecin, gdzie na terenie 12. Brygady Zmechanizowanej uzupełnią paliwo przed dalszą drogą na poligon w Drawsku Pomorskim.
Ponad stu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej weźmie udział w specjalistycznym szkoleniu USA – poinformowała „Rzeczpospolita”. Ćwiczenia obejmą...
zobacz więcej
Trasy i godziny przejazdów zaplanowano tak, by jak najmniej utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Transporty będą się odbywać głównie nocą; zostaną też wstrzymane na czas Wielkanocy, może się jednak zdarzyć, że na drogach woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego będzie można spotkać kolumny wojskowych pojazdów także w ciągu dnia.
W ćwiczeniu Defender–Europe 20 weźmie udział 20 tys. żołnierzy wojsk lądowych USA, którzy ze sprzętem rozjadą się po kontynencie, by uczestniczyć w innych, mniejszych ćwiczeniach. Dołączy do nich 9 tys. Amerykanów stacjonujących w Europie i 8 tys. wojskowych z innych państw, w tym blisko 3 tys. żołnierzy polskich.
Łącznie w ćwiczeniu Defender–Europe 20 i ćwiczeniach połączonych na przełomie kwietnia i maja weźmie udział około 37 tys. żołnierzy.
Do Polski przybędzie w najbliższych tygodniach kilkanaście tysięcy żołnierzy wojsk USA i innych państw NATO, głównie niemieckich i brytyjskich. Kolumny po kilkanaście pojazdów będą przemierzać drogi między przejściami granicznymi i poligonami na północy i wschodzie Polski. Większość ciężkiego sprzętu bojowego przybędzie koleją. Wojska uczestniczące w Defender–Europe 20 będą korzystać również z cywilnych i wojskowych lotnisk.
20 tys. amerykańskich żołnierzy zostanie przerzuconych do Europy, część z nich pojawi się w Polsce w ramach manewrów „Defender 20” – informuje...
zobacz więcej
Amerykanie, do których na poligonach dołączą żołnierze państw sojuszniczych i partnerskich, wezmą udział m.in. w dorocznym wielonarodowym ćwiczeniu operacji spadochronowych Swift Response; odbywającym się co dwa lata w Polsce i państwach bałtyckich Saber Strike; skoncentrowanym na interoperacyjności sojuszników i partnerów Allied Spirit, doskonalących współdziałanie artylerii wojsk NATO i partnerskich manewrach Dynamic Front.
Równolegle z Defender–Europe 20 w Polsce będzie się odbywało ćwiczenie Anakonda – największe cykliczne manewry organizowane przez Polskę.
W ramach Allied Spirit – ćwiczeniu z udziałem stacjonującej w Polsce rotacyjnie amerykańskiej brygady – żołnierze przećwiczą forsowanie rzeki. Polska 12. Brygada Zmechanizowana wystawi siły biorące udział w natarciu przez rzekę, 9. Brygada będzie grać rolę przeciwnika. W działaniach weźmie udział brytyjsko–niemiecka kompania mostowa, wsparcie samolotów i śmigłowców zapewnią siły z Czech i USA.
Stacjonująca w Polsce amerykańska brygada weźmie też udział w ćwiczeniu Saber Strike, przemieszczając się z Polski na Litwę w rejonie przesmyku suwalskiego.
W przyszłym roku Amerykanie będą ćwiczyć przerzut wojsk przez Atlantyk do Niemiec, a następnie do Polski i krajów bałtyckich. To największe tego...
zobacz więcej
Jednym z założeń ćwiczenia Defender jest sprawdzenie infrastruktury i procedur w Europie, w tym uzgodnienie tras przerzutu z portów na poligony z lokalnymi władzami.
Sprzęt US Army przybył do Europy drogą morską do czterech portów, m.in. Bremerhaven. Niewielka część – np. urządzenia łączności – została przetransportowana samolotami; wyposażenie jednej z brygadowych grup bojowych to broń i sprzęt z amerykańskich składów w Europie. Amerykanie przywieźli m.in. czołgi M1 Abrams, wozy bojowe Bradley i samobieżne haubice Paladin. Większość ciężkiego sprzętu podróżuje z portów koleją.
W przygotowaniach do Defender–Europe 20 brała udział nie tylko amerykańska armia, ale także sojusznicy tworzący warunki do przyjęcia wojsk przybywających do czterech portów morskich, a potem przerzucenia ich w głąb kontynentu koleją i konwojami drogowymi.
Defender – wraz z innymi ćwiczeniami – ma też służyć podniesieniu gotowości całego Sojuszu. Jak podkreślali przedstawiciele US Army, ani Defender ani poszczególne ćwiczenia poligonowe nie są odpowiedzią na jakąś konkretną sytuację, chodzi o podniesienie zdolności do współdziałania z sojusznikami i gotowości na poziomie taktycznym.
Polskie ministerstwo obrony zaznaczyło, że – podobnie jak inne ćwiczenia z udziałem sojuszników – Defender–Europe 20 jest ćwiczeniem defensywnym i nie jest wymierzone przeciwko komukolwiek.