RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Polak w grupie naukowców, którzy odizolowali włoski szczep koronawirusa

Osiągnięcia dokonano w szpitalu zakaźnym w Mediolanie (fot. Reuters)

Polski naukowiec Maciej Tarkowski jest grupie zespołu badawczego, który odizolował włoski szczep koronawirusa. Tego ważnego osiągnięcia dokonano w szpitalu zakaźnym w Mediolanie, a poinformowały o nim włoskie media.

Shenzen chce wprowadzić zakaz spożywania psów i kotów. Przyczyną koronawirus

Władze położonego na południu Chin miasta Shenzhen chcą wprowadzenia zakazu spożywania w tamtejszych restauracjach psów i kotów. Za złamanie zakazu...

zobacz więcej


Rezultaty badań prowadzonych przez zespół naukowców z mediolańskiego szpitala zakaźnego Sacco przedstawił dyrektor Instytutu Nauk Biomedycznych profesor Massimo Galli.

Badania prowadzone są nieprzerwanie od niedzieli, czyli od początku kryzysu we Włoszech w związku z lawinowym wzrostem zakażeń.

W zespole naukowym są badacze: Alessia Loi, Annalisa Bergna , Arianna Gabrieli, Maciej Tarkowski i prof. Gianguglielmo Zehender.

– Odizolowaliśmy wirusa czterech pacjentów z Codogno – wyjaśnił prof. Galli. W tej miejscowości w prowincji Lodi stwierdzono przed tygodniem pierwszy przypadek zakażenia na terytorium Włoch. To 38-letni mężczyzna; nie był w Chinach, gdzie trwa epidemia. Odkrycie pozwoli naukowcom śledzić każdego pojedynczego wirusa, by ustalić, jak krążył i w jakim czasie - podkreślono. Kolejnym krokiem będą prace nad przeciwciałami, a zatem nad szczepionką i metodami leczenia w laboratoriach farmaceutycznych.

Wcześniej koronawirusa odizolowali naukowcy w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani, do którego pod koniec stycznia trafiło dwoje chorych chińskich turystów z miasta Wuhan.

źródło:

Zobacz więcej