Raport

Epidemia koronawirusa

Wiceminister zdrowia: Posłowie KO złożyli projekt ustawy. Pomylili nazwy wirusa i choroby

Wieczorem zostanie opublikowane rozporządzenie resortu w sprawie objęcia koronawirusa reżimem ustawy o chorobach zakaźnych (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

„Posłowie KO złożyli do laski marszałkowskiej projekt »ustawy ws. koronawirusa« – niestety pomylono wirusa SARS-CoV-2 z chorobą COVID-19...” – napisał na Twitterze wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jak dodał, dziś wieczorem zostanie opublikowane rozporządzenie resortu w sprawie objęcia koronawirusa reżimem ustawy o chorobach zakaźnych.

„Koronawirus w Polsce to kwestia kilku dni”. Jeszcze nie potwierdzono przypadku

– Koronawirus w Polsce to kwestia czasu, póki co nie ma potwierdzonego przypadku w naszym kraju – poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz...

zobacz więcej

Cieszyński napisał, że Ministerstwo Zdrowia opublikuje rozporządzenie, które obejmie koronawirusa reżimem ustawy o chorobach zakaźnych. Jak przekazał PAP wiceminister, rozporządzenie właśnie zostało podpisane.

Przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stosuje się do zakażeń i chorób zakaźnych, których wykaz jest określony w załączniku do ustawy. Jak poinformował Cieszyński, ustawa przewiduje, że jeśli pojawi się sytuacja nieprzewidziana załącznikiem, to minister zdrowia wydaje rozporządzenie dołączające nowe zagrożenie pod reżim działania ustawy.

Jak dodał wiceminister, posłowie KO złożyli projekt „ustawy ws. koronawirusa”, gdzie mieli pomylić pojęcia. Rzeczywiście, w załączonym do wpisu projekcie opozycji czytamy o „wirusie COVID-19”, podczas gdy COVID-19 to nazwa choroby. Wirus, który ją wywołuje nazywa się SARS-CoV-2.

WIĘCEJ PRZECZYTAJ W RAPORCIE 

źródło:
Zobacz więcej