Raport

#FabrykahejtuPO

Wracasz z Północnych Włoch? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Zalecenia GIS dla podróżujących (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

GIS wydał informację dla podróżnych wracających z Północnych Włoch. Wskazał w niej, na jakie objawy powinni zwrócić uwagę.

Jak myć ręce? Obejrzyj wideo

Brudne ręce są przyczyną licznych chorób, które w niektórych regionach świata mogą być nawet przyczyną śmierci. Wystarczy odruchowo dotknąć...

zobacz więcej

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Liguria) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

„Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego” – zaleca GIS.

„Jeśli byłeś w Północnych Włoszech i nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel)” – czytamy dalej.

Jak zachować się w obliczu koronawirusa – specjalny spot ministerstwa [WIDEO]

Od początku tego roku pochodzący z Chin koronawirus spowodował już śmierć blisko 2,8 tys. osób, a na całym świecie zanotowano ponad 81 tys....

zobacz więcej

Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, można zakończyć kontrolę. Natomiast jeśli w ciągu 14 dni samoobserwacji objawy wystąpią, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

„Jeśli byłeś w Północnych Włoszech i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną” – zaznaczono.

GIS podkreśla, że na chwilę obecną nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół. Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

„Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej” – informuje GIS.

źródło:
Zobacz więcej