Raport

Epidemia koronawirusa

„Po ludzku niezwykle ją lubiłem”. Prezydent o śp. Marii Kaczyńskiej

Maria Kaczyńska niezwykle szanowała drugiego człowieka, uczyła wszystkich wokół siebie, także i nas, wtedy jeszcze młodych ministrów swojego męża, że do każdego człowieka trzeba się odnosić z szacunkiem. Była wspaniałą pierwszą damą, którą niezwykle ceniłem i którą po ludzku niezwykle lubiłem – w tych słowach prezydent Andrzej Duda wspominał w Rabce-Zdroju Marię Kaczyńską. Chwilę wcześniej w czwartek odsłonił tam tablice upamiętniającą pierwszą damę.

Andrzej Duda po katastrofie w Smoleńsku

W kwietniu 2010 roku Andrzej Duda – przyszły prezydent RP – miał razem z reprezentacją kancelarii Lecha Kaczyńskiego lecieć na obchody do Katynia....

zobacz więcej

Jak mówił Andrzej Duda, Maria Kaczyńska „nie podnosiła głosu, niezwykle kochała swojego męża, troszczyła się o córkę, wnuczki”.

– Po ludzku niezwykle ją lubiłem, także za jej bezpośredniość, prostolinijność, za to, jakim była człowiekiem. Chciałoby się, żeby wszyscy w Polsce byli ludźmi tak szlachetnymi, jak była pani prezydentowa Maria Kaczyńska – powiedział.

Prezydent podziękował za upamiętnienie Marii Kaczyńskiej.

– Bardzo dziękuję, że Rabka pamięta o swojej wspaniałej mieszkance, o dziewczynie, o kobiecie, która tutaj spędziła ważną część swojego życia, swój czas dorastania, swój czas szkoły podstawowej i w liceum. Tutaj zdała maturę, potem pojechała na studia na Wybrzeże, ale ten bardzo ważny czas życia, młodego życia, kiedy człowiek dorasta, kiedy człowiek dojrzewa, kiedy kształtuje się charakter - spędziła właśnie tutaj, w Rabce-Zdroju wśród tatrzańskich górali – podkreślił Duda w czasie uroczystości.

Prezydent zaznaczył, że Maria Kaczyńska jako pierwsza dama „służyła człowiekowi, służyła dzieciom i potrzebującym”. – Nigdy nie zostawiała człowieka w potrzebie – dodał.

Jednym z wydarzeń towarzyszących był memoriał narciarski imienia Marii Kaczyńskiej, który zorganizowano na stoku narciarskim w Spytkowicach. W zawodach wzięło udział ponad stu uczestników.

Maria Kaczyńska urodziła się w Machowie, jednak dorastała w Rabce-Zdroju, gdzie chodziła do szkół. Studia ukończyła w Sopocie na Wydziale Transportu Morskiego Wyższej Szkoły Ekonomicznej, dzisiejszym Uniwersytecie Gdańskim. W 1978 roku wyszła za mąż za Lecha Kaczyńskiego, który w 2005 roku objął urząd prezydenta RP.

Maria i Lech Kaczyńscy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu TU-154 pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie łącznie zginęło 96 osób.

źródło:
Zobacz więcej