Raport

Epidemia koronawirusa

Inauguracja obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły

Jan Paweł II jest bardzo istotnym symbolem polskości – mówił na konferencji prasowej poświęconej 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Podkreślił, że jubileusz jest dobrym momentem, żeby skoncentrować się na nauce Jana Pawła II. Konferencja odbyła się w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej. Wicepremier zwiedził także ekspozycje muzeum, które dla zwiedzających zostanie otwarte w sobotę.

Orban: Jan Paweł II to największy obrońca państw Europy Środkowej na arenie światowej

Nigdy nie traktowaliśmy Jana Pawła II jako katolickiego przywódcy Watykanu. Zawsze uważaliśmy go za największego obrońcę mieszkańców państw Europy...

zobacz więcej

– Dzisiaj inaugurujemy wspólnie bardzo ważne obchody (...) 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. To są ważne obchody, to jest ważny jubileusz dla Polski z powodów oczywistych – Jan Paweł II wciąż jest najczęściej wymieniany jako osoba najważniejsza dla Polaków, we wszystkich badaniach, sondażach – powiedział wicepremier Gliński.

Wskazał, że to jest „bardzo istotne, że mamy kogoś takiego, że jest to postać, która jest tak bardzo akceptowana wciąż, podziwiana”.

Minister kultury ocenił, że Jan Paweł II jest „bardzo istotnym symbolem polskości”.

Podkreślił, że „wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby w sposób mądry instytucjonalizować pamięć, czyli budować takie instytucje, które będą dbały o wartości związane z tą postacią, będą je propagowały, będą o nich debatowały i będą o nich nauczały”.

„Przestrzeń do refleksji”

Dodał, że jubileusz jest czasem, który „będzie można w dużej mierze poświęcić, (...) żeby myśleć o życiu Jana Pawła II, o jego nauce, o jego siłowaniu się z rzeczywistością, o tym, co proponował światu, jak świat na to odpowiadał, jak Polska, jak my, na to odpowiadaliśmy”.

Ali Agca: Ulżyło mi, że nie zginął. Niedoszły zabójca Jana Pawła II dokarmia dziś bezpańskie zwierzęta

Papież stał się dla mnie bratem. Kiedy zmarł (w 2005 r. – red.) czułem się, jakby odszedł mój brat lub najlepszy przyjaciel – powiedział w...

zobacz więcej

– Jest tak wiele fascynujących pytań – po to właśnie jest ten jubileusz, żeby oddać tę przestrzeń na tego rodzaju refleksje, zastanowienie się – wyjaśnił Gliński.

Zapowiedział, że jubileusz urodzin Jana Pawła II będzie zorganizowany w dwóch wymiarach – centralnym, przygotowywanym m.in. przez Biuro Programu „Niepodległa”, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski, instytucjami kultury, muzeami; oraz oddolny, obywatelski.

Poinformował, że koncert główny związany z 100. rocznicą urodzin papieża Polaka zostanie zorganizowany 16 maja w Krakowie. Z kolei 18 maja ma się odbyć koncert na rynku w Wadowicach.

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie od 29 lutego otwarte dla zwiedzających.

źródło:
Zobacz więcej