Raport

Epidemia koronawirusa

Jak myć ręce? Obejrzyj wideo

Brudne ręce są przyczyną licznych chorób, które w niektórych regionach świata mogą być nawet przyczyną śmierci. Wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi dłońmi okolic oczu, nosa czy ust, żeby narazić się na ryzyko infekcji. Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, gdy do Europy dotarł koronawirus.

Jak zachować się w obliczu koronawirusa – specjalny spot ministerstwa [WIDEO]

Od początku tego roku pochodzący z Chin koronawirus spowodował już śmierć blisko 2,8 tys. osób, a na całym świecie zanotowano ponad 81 tys....

zobacz więcej

WIĘCEJ CZYTAJ W RAPORCIE

Dlaczego trzeba myć ręce?

Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. To bomba bakteryjna, którą rozbroić może tylko mycie rąk. Wystarczy kilkadziesiąt sekund, by oczyścić je z 90 proc. bakterii. Żeby uzyskać najlepszy efekt potrzebna jest niecała minuta.

Jak myć ręce? Podstawowe zasady:

myj ręce ok. 30 sekund; rozpocznij od zmoczenia rąk wodą

nabierz tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni

dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni, pocierając o siebie rozprostowane dłonie

pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków

na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem

Myjąc ręce w miejscu publicznym, staraj się nie dotykać umytymi dłońmi klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia; mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc, możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.

źródło:
Zobacz więcej