Raport

Epidemia koronawirusa

Ciało nastolatki w plecaku. Seria okrutnych morderstw w Paragwaju

W ostatnim czasie stwierdzono kilka podobnych przypadków okrutnych i niewyjaśnionych dotychczas zbrodni (fot. Shutterstock/Tinnakorn jorruang)

Smutek i potępienie wyraziła Narodowa Koordynacja Duszpasterstwa Tubylczego (CONAPI) Paragwajskiej Konferencji Biskupiej na wieść o bestialskim zabójstwie 12-letniej dziewczynki indiańskiej. Jej ciało ze związanymi rękami i nogami znaleziono w plecaku w pobliżu końcowego przystanku autobusowego w stolicy kraju – Asunción.

Trzej chrześcijanie zamordowani w Pakistanie

W Pakistanie, w prowincji Pendżab zostało zamordowanych trzech chrześcijan. To kolejne ofiary ekstremizmu religijnego i powiązanych z nim interesów.

zobacz więcej

Organizacja zwróciła uwagę, że w ostatnim czasie stwierdzono kilka podobnych przypadków okrutnych i niewyjaśnionych dotychczas zbrodni.

Obserwatorium przemocy na tle płciowym podało, że zamordowana dziewczynka nazywała się Francisca Arajo Coceres. Miała 12 lat, należała do grupy etnicznej Mbya Guaran i urodziła się w miejscowości Curuguaty (departament Canindey we wschodniej części kraju).

Według organizacji w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku znaleziono zwłoki trzech innych zabitych dziewczynek tubylczych, przy czym w jednym przypadku stwierdzono na niej ślady przemocy seksualnej.

Asia Bibi: Wciąż otrzymuję pogróżki od pakistańskich islamistów

– Nie przeżyłabym tylu lat w więzieniu, gdyby nie moja wiara. W przyszłości chciałabym się stać głosem tych wszystkich, którzy w mojej ojczyźnie...

zobacz więcej

CONAPI w liście do watykańskiej agencji misyjnej Fides z 26 lutego podała, że w Paragwaju istnieją przepisy chroniące małoletnich zgodnie z tamtejszą konstytucją. Przypomniała też, że w myśl ustawy nr 234/93 nt. ludów tubylczych i plemiennych państwo „wzięło na siebie odpowiedzialność za wspieranie, przy udziale zainteresowanych ludów, skoordynowanych i systematycznych działań na rzecz ochrony praw narodów tubylczych oraz zapewnienia poszanowania ich integralności”.

Przedstawiciele Koordynacji wskazali, że „z punktu widzenia kultury praw człowieka i szacunku dla różnic bycie autochtonami nie powinno być przyczyną aktów dyskryminacji czy okrucieństwa”.

Nawiązując jednak do ostatnich przejawów przemocy organizacja biskupia wezwała społeczeństwo do „współpracy w zakresie ochrony praw dzieci i młodzieży na gruncie zasad niedyskryminacji i prawa do życia”. Zachęcono też odpowiednie władze do dalszych wysiłków na rzecz „wspierania szerszej polityki publicznej, poznawania i poszanowania różnorodności kulturowej, aby odpowiadać na potrzeby ludów tubylczych”.

źródło:
Zobacz więcej