RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kolejne fake newsy o koronawirusie w Polsce. Minister zdrowia prostuje

Do Polski koronawirus nie dotarł, lecz władze informują, że nastąpi to prędzej lub później (fot. Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski)
Do Polski koronawirus nie dotarł, lecz władze informują, że nastąpi to prędzej lub później (fot. Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski)

Nie mamy w Polsce potwierdzonego przypadku wystąpienia koronawirusa – zapewnił w rozmowie z portalem tvp.info minister zdrowia Łukasz Szumowski. Resort prosi, by nie rozsiewać plotek i fake newsów.

Szczerba: Rząd może zatajać informacje o koronawirusie. Poseł PO: On chciał wzbudzić emocje

To jest problem, który będzie wykorzystywany przez polityków różnych opcji politycznych. Pojawiają się już w przestrzeni medialnej, mediach...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W sieci pojawiło się kilka publikacji dotyczących rzekomego potwierdzonego klinicznie przypadku zakaźenia koronawirusem z Chin w Polsce.

Fakt.pl, internetowy portal „Super Expressu", expressilustrowany.pl, a także senator Krzysztof Kwiatkowski podali informację o „potwierdzonym” przypadku wirusa z Wuhan w łódzkim szpitalu.

„Niestety, mamy pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce, w Łodzi. Chora przebywa w szpitalu im. Biegańskiego. Na posiedzeniu Senatu omówimy dzisiaj, jak ochronić Polki i Polaków przed tą chorobą” – pisał Kwiatkowski.

Jest to jednak nieprawda – co potwierdził nam minister zdrowia. Podobnie jak informacje podawane w środę o koronawirusie w krakowskim szpitalu – pierwszy o tym pisał „Super Express”.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

Od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r. na całym świecie zanotowano 81 tys. 27 potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 2763 zgony.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w Senacie, że w tej chwili w Polsce jest hospitalizowanych 47 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, 55 osób jest objętych kwarantanną, a czynnym nadzorem epidemiologicznym – 1570.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej