Marszałek Karczewski pokazał, jak myć ręce. Grodzki robił to błędnie [WIDEO]

Mimo że jest lekarzem, marszałek Senatu Tomasz Grodzki jest na bakier z myciem rąk. Zaprezentowana przez niego procedura jest błędna, gdyż nie daje gwarancji zapobieżenia rozprzestrzeniania bakterii i wirusów, w tym koronawirusa. Jak należy to robić, zademonstrował wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, co powinniśmy wiedzieć o koronawirusie i jak się przed nim bronić

Ministerstwo Zdrowia postanowiło przypomnieć podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19.

zobacz więcej

Marszałek Grodzki instruował w Senacie, jak należy myć ręce środkiem dezynfekującym. „W obronie przed koronawirusem ważne jest aby często dezynfekować ręce i nosić maseczki, gdy jesteśmy zakatarzeni lub czujemy się »grypowo«. Senat reaguje szybko. Nakazałem rozmieścić w obrębie Senatu pojemniki do dezynfekcji rąk i maseczki. Można? Można!” – napisał na Twitterze.

Internauci zwrócili uwagę, że Grodzki naciska tłoczek pojemnika kciukiem, tymczasem prawidłowa metoda stosowana przez lekarzy zakłada użycie łokcia.

Jak należy prawidłowo dezynfekować ręce, pokazał wicemarszałek Senatu Karczewski. – Łokciem, nie kciukiem – wyjaśnił. – Na kciuku znajduje się najwięcej bakterii i przenosimy te bakterie. Mycie w ten sposób, jak zostało to zaprezentowane przez marszałka Grodzkiego, właściwie przyczynia się do rozprzestrzeniania zarazków – podkreślił.

– Można nacisnąć albo nadgarstskiem albo grzbietową częścią ręki, gdzie znajduje się zdecydowanie mniejsza ilość zarazków. To jest elementarz mycia rąk – wyjaśnił Karczewski. – Patrzyłem na wchodzących senatorów do sali obrad i widziałem, że senatorowie PiS nie myli rąk, bo mają czyste ręce – dodał.

Właściwie wykonaną czynność mycia rąk zademonstrował również Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Dowodził, że ważna jest „duża ilość substancji myjącej”. – Myjemy 30 sekund. Rozkładamy palce, myjemy między palcami (…), wykonujemy obrotowe ruchy przy kciukach i nadgarstkach, i spłukujemy od góry do domu – opisywał.

teraz odtwarzane
Karczewski: Senatorowie PiS mają czyste ręce

źródło:
Zobacz więcej