12-latkowie stworzyli robota, który uczy segregacji śmieci

Uczniowie pracują nad projektem pod okiem trzech nauczycieli (fot. Facebook/Robo Team

Grupa uczniów z Lublina i Kraśnika skonstruowała specjalnego robota, który uczy po polsku i angielsku zasad segregacji odpadów. Zespół będzie reprezentować Polskę w finale First Lego League (FLL) w Niemczech.

Śmieci zagrożeniem dla infrastruktury kosmicznej. Polskie teleskopy pomagają je śledzić

Satelity telekomunikacyjne, nawigacyjne czy obserwacyjne, które na co dzień ułatwiają nam życie, wymagają ochrony przed kosmicznymi śmieciami....

zobacz więcej

Na początku lutego 12-latkowie z zespołu Robo Team zdobyli trzecie miejsce w półfinale zawodów FLL Europy Centralnej. Jako jedyna drużyna z Polski zostali zaproszeni do dalszej rywalizacji w Niemczech, która odbędzie się w dniach 6 i 7 marca.

Ich projekt badawczy to specjalny robot-kosz, do którego podłączony jest tablet. Na ekranie urządzenia można rozwiązać quiz wiedzy dotyczący segregacji odpadów.

Uczniowie pracują nad projektem pod okiem trzech nauczycieli. Jednym z nich jest prof. Bogdan Księżopolski z Wydziału Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który nie ukrywa, że 12-latkowie zaskakują go tym, jak szybko się uczą.

– Po pierwsze bawimy się, a po drugie – uczymy się nowych umiejętności, na przykład budowania albo programowania, ćwiczymy współpracę i jest bardzo fajnie – mówi Dominik, jeden z członków Robo Team.

Podczas finału w Niemczech zostanie wytypowanych 20 projektów, które powalczą o główną nagrodę w Orlando na Florydzie.

źródło:
Zobacz więcej