Niemiecki kościół ewangelicki zwróci dzieła wywiezione z Gdańska

Dzieła zostały wywiezione z Kościoła Mariackiego w Gdańsku w maju 1942 roku (fot. Pixabay/Makalu)

Kościół ewangelicki w Niemczech zwróci dwa średniowieczne dzieła sztuki do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Unia Kościołów Ewangelickich (UEK) w Berlinie wskazała, że chodzi o nastawę ołtarzową i predellę, czyli jej podstawę, które wykonali nieznani artyści około 1435 roku.

„Ostatni polscy jeńcy wojenni w Rosji”. „FAZ” o zrabowanych dziełach

Rosja uważa zagrabione w czasie wojny polskie dobra kultury za rekompensatę za straty wojenne – wskazał niemiecki opiniotwórczy dziennik...

zobacz więcej

Telewizja Deutsche Welle podała, że w maju 1942 roku, podczas nalotów, drogocenne dzieła sztuki zostały przewiezione w bezpieczne miejsce, a później trafiły do Berlina.

Do 1945 roku Bazylika Mariacka była kościołem ewangelickim. UEK jako prawny następca nieistniejących parafii w Prusach Zachodnich i Prusach Wschodnich twierdzi, że wszystkie aktywa tych parafii, w tym również obydwa dzieła sztuki należą właśnie do Unii.

Predella od ponad 60 lat była częścią ołtarza w kościele św. Jana w berlińskim Moabicie. Z kolei nastawa ołtarzowa znajdowała się w berlińskiej Galerii Malarstwa. Przekazanie dzieł do Gdańska ma być – informuje DW – prezentem.

Zanim drogocenne przedmioty trafią do Polski, predella zostanie pożegnana podczas niedzielnej mszy świętej w Berlinie. W uroczystościach ma uczestniczyć delegacja z Gdańska, ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski oraz dyrektor Państwowych Muzeów w Berlinie i przedstawiciele innych instytucji. Kazanie wygłosi biskup Kościoła ewangelickiego Berlina, Brandenburgii i Łużyc Górnych Christian Staeblein.

źródło:
Zobacz więcej