RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Były doradca Putina: Ukraina nigdy nie odzyska Donbasu

Rosja nielegalnie okupuje Donbas (fot. PAP/EPA/DAVE MUSTAINE)
Rosja nielegalnie okupuje Donbas (fot. PAP/EPA/DAVE MUSTAINE)

Najnowsze

Popularne

Władze Ukrainy nigdy nie odzyskają kontroli nad opanowanymi przez separatystów terenami na wschodzie kraju – uważa Władisław Surkow, były doradca Władimira Putina. Nazwał też przywódców zbuntowanych republik „prawdziwymi wojownikami”.

Rosja nadaje obywatelstwo mieszkańcom Donbasu. Wydano już 200 tys. paszportów

Prawie 200 tys. rosyjskich paszportów wydano w 2019 roku mieszkańcom Donbasu na wschodzie Ukrainy, gdzie od niemal sześciu lat toczy się konflikt...

zobacz więcej

Surkow nazwał przywódców separatystów także mianem „prawdziwych bohaterów”. Powiedział, że Ukraina nigdy nie odzyska kontroli nad terenami na wschodzie kraju. – Donbas nie zasługuje na takie upokorzenie – stwierdził. – Ukraina nie zasługuje na taki zaszczyt – dodał.

Wypowiedzi Surkowa opublikował jeden z rosyjskich portali internetowych. Media zwracają uwagę, że kilka dni wcześniej Kreml poinformował o odwołaniu go z funkcji doradcy prezydenta.

Surkow, uważany za jednego ze strategów rosyjskiej polityki wobec Ukrainy, stwierdził, że sam zrezygnował ze stanowiska ze względu na zmianę kursu Moskwy wobec Kijowa.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow, pytany o słowa Surkowa, nie potwierdził, że zmieniła się polityka Kremla wobec Ukrainy.

Telewizja Biełsat wskazała, że Władisław Surkow przez wiele lat uważany był za szarą eminencję Kremla. Od 1999 r. zajmował stanowisko najpierw zastępcy, a potem szefa Administracji Prezydenta – kancelarii głowy państwa. W latach 2011-13 był wicepremierem w rządzie Rosji.

W 2013 r. został doradcą prezydenta ds. współpracy z Abchazją i Osetią Południową – separatystycznymi regionami Gruzji wspieranymi przez Rosję. Na tym stanowisku odpowiadał również za współpracę z państwami poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) i za politykę wobec Ukrainy. Po 2014 r. Surkow reprezentował stronę rosyjską jako wysłannik prezydenta na rozmowach z przedstawicielami władz USA o konflikcie w Donbasie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej