Raport

#FabrykahejtuPO

Premier: Polska gospodarka stoi na stabilnych nogach

Mateusz Morawiecki pochwalił stan polskiej gospodarki (fot. PAP/Hanna Bardo)

Optymistyczne dane płyną z polskiego przemysłu – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając dane. Polska gospodarka stoi na stabilnych nogach – podkreślił.

Polska wyprzedza Portugalię. Bogacimy się na tle Europy

Równo 30 lat od upadku komunizmu i rozpoczęciu reform rynkowych, przegoniliśmy w ubiegłym roku pod względem dochodu na mieszkańca drugi po Grecji...

zobacz więcej

W styczniu zamówienia wzrosły rok do roku o 5,5 proc. – to aż 19,5 proc. więcej niż w grudniu. Dynamika zamówień na eksport była jeszcze wyższa i wyniosła 8,8 proc. – wskazał szef rządu.

„Polska gospodarka stoi na stabilnych nogach i jest gotowa na kolejne wyzwania” – podkreślił.

Główny Urząd Statystyczny podał w tym tygodniu, że nowe zamówienia w przemyśle w styczniu wzrosły rok do roku o 5,5 proc., po spadku o 3,7 proc. rok do roku w grudniu. W ujęciu miesięcznym zamówienia w styczniu wzrosły o 19,5 proc., po spadku o 3,1 proc. miesiąc wcześniej.

GUS podał także, że nowe zamówienia w przemyśle na eksport w styczniu w ujęciu rok do roku wzrosły o 8,8 proc., po wzroście o 5,5 proc. rok do roku w grudniu. Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym wzrosły natomaist w styczniu o 19,4 proc., po spadku o 4,7 proc. w grudniu.

Wskazano również, że produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 1,1 proc. w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,5 proc.

W środę Eurostat przedstawił dane o najniższym bezrobociu w historii Polski. W czwartym kwartale ubiegłego roku wynosiło ono 2,9 proc.

źródło:
Zobacz więcej