Raport

Epidemia koronawirusa

Drugi przypadek koronawirusa w Finlandii. Epidemia dotarła też do Norwegii

Koronawirusa potwierdzono u Finki, która ostatnio przebywała w Mediolanie (fot. Stefano Guidi/Getty Images)

W Helsinkach zdiagnozowano w środę koronawirusa u Finki, która wróciła z Włoch. To drugi przypadek potwierdzony w tym kraju. Koronawirus pojawił się także na północy Norwegii.

Firmy w Polsce szykują się na koronawirusa

Pracownicy wyposażani są w środki ochronne. Taksówkarze czy kurierzy już dostali maski i żele dezynfekujące. Biznes przygotowuje plany kryzysowe –...

zobacz więcej

WIĘCEJ PRZECZYTAJ W RAPORCIE

– Rząd szykuje się na „wszystkie scenariusze” – oświadczyła fińska premier Sanna Marin po posiedzeniu gabinetu. Koronawirusa potwierdzono u Finki, która ostatnio była w Mediolanie i do kraju wróciła w niedzielę.

Kobieta ma gorączkę, ale jej stan jest dobry; przebywa w szpitalu w Helsinkach - poinformowano na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej przez przedstawicieli stołecznych służb medycznych.

Skontaktowano się także z dwiema osobami, w których towarzystwie pacjentka ostatnio dłużej przebywała. Na razie – jak ujawniono – nie mają one niepokojących symptomów, ale przechodzą kwarantannę w warunkach domowych.

Pod koniec stycznia pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzony został w Finlandii u turystki z Chin pochodzącej z Wuhanu, która przybyła do Laponii. Chinka została wyleczona w szpitalu w Rovaniemi. Dotychczas w Finlandii w związku z podejrzeniem koronawirusa przebadano już około 30 osób.

Eksperci: Polska gospodarka może zyskać na epidemii koronawirusa

Globalnie działające korporacje przygotowują plany B i C, jak w przyszłości przeprowadzić stopniową relokację produkcji z Chin i część z nich...

zobacz więcej

W komunikatach służb zdrowotnych i epidemiologicznych podkreśla się jednocześnie, że wciąż poważniejszym zagrożeniem dla obywateli są zachorowania na grypę. Co roku w Finlandii w sezonie zimowym przechodzi ją 5-10 proc. dorosłych, a dzieci jeszcze więcej. Rocznie powikłania po grypie prowadzą do około 500-1000 przypadków śmiertelnych.

Przypadek koronawirusa potwierdzono również w Norwegii u osoby w mieście Tromsoe na północy kraju.

Jak podano na konferencji prasowej, zakażenie dotyczy osoby, która wróciła w weekend z Chin i nie wykazuje objawów choroby. Przebywa ona obecnie w domu na kwarantannie.

– Wynik badania jest słabo dodatni, dlatego uznajemy, że ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji od tej osoby jest niewielkie – stwierdziła Line Vold, dyrektor departamentu Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI). Według przedstawicieli FHI pierwsze badanie tej osoby dało wynik negatywny.

źródło:

Zobacz więcej