Raport

Epidemia koronawirusa

„Wielki Post to czas renowacji naszej duszy”

W trakcie homilii biskup zwrócił uwagę, że największym problemem człowieka, fundamentem wszelkiego grzechu jest pycha (fot. Shutterstock/Elena Elisseeva)

Wielki Post to czas renowacji naszej duszy – podkreślił bp Romuald Kamiński. W środę popielcową biskup warszawsko–praski przewodniczył wieczorem uroczystej mszy św. w stołecznym sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej. Na znak gotowości nawrócenia wierni wzięli udział w obrzędzie posypania głów popiołem.

Franciszek: popiół na naszych głowach przypomina nam o drodze od życia do prochu i od prochu do życia

Popiół na naszych głowach przypomina nam o drodze od życia do prochu, ale też od prochu do życia – powiedział Franciszek w kazaniu podczas Mszy św....

zobacz więcej

W homilii bp Kamiński podkreślił, że człowiek został stworzony do głębokiej relacji z Bogiem i z bliźnimi, którzy są jego braćmi i siostrami.

– Podczas kuszenia na pustyni Jezus Chrystus wyraźnie powiedział szatanowi: nie samym chlebem żyje człowiek. To uświadamia nam, że wszystko to, co niesie świat, a więc co wydaje się piękne, atrakcyjne, pociągające, miłe – nie jest w stanie zaspokoić głębi ludzkiego serca. Tęskni ono za powrotem do źródła, którym jest sam Bóg – powiedział hierarcha.

Przywołując Kazanie na Górze podkreślił, że punktem odniesienia w wędrówce na drodze życia duchowego są błogosławieństwa, czyli swego rodzaju doskonałości. – One ukazują nam nasze pierwotne piękno. Takimi stworzył nas Pan i takimi chce nas widzieć – przekonywał kaznodzieja.

Podkreślił, że celem ludzkiego życia jest zjednoczenie z Bogiem. – Trzeba nam nieustannie weryfikować życie, odsuwając to wszystko, co nam szkodzi, a więc co oddala nas od Chrystusa – zaapelował biskup.

Zwrócił uwagę, że największym problemem człowieka, fundamentem wszelkiego grzechu jest pycha.

– Jest to nic innego, jak wywyższanie samego siebie, a pomniejszanie Boga, który powinien być na pierwszym miejscu. Przyznał, że często trudno jest ją dostrzec, ponieważ potrafi przybierać różne, niekiedy bardzo subtelne formy – zwrócił uwagę bp Kamiński.

Zaapelował, by czas Wielkiego Postu stał się okazją do odnowienia ducha przez słuchanie Bożego Słowa, osobistą modlitwę oraz znalezienie przestrzeni i czasu na uciszenie swojego wnętrza. – Chrystusa najłatwiej jest usłyszeć w ciszy i milczeniu serca. Do tego potrzeba zerwać z tym, co jest codziennym pośpiechem, niepotrzebnym zatroskaniem. Bóg chce, byśmy byli naprawdę wolni a przez to także szczęśliwi – przekonywał biskup warszawsko–praski.

źródło:
Zobacz więcej