Raport

#FabrykahejtuPO

Waszyngton zainteresowany długoterminową współpracą z Polską w sektorze nuklearnym

To wielki program, ale potem będziemy mieć ponad 20 proc. energii bezpiecznie produkowanej w elektrowniach atomowych przez następne 60 lat – ocenił Naimski (fot. Reuters/Peter Andrews)

Stany Zjednoczone są zainteresowane długoterminową współpracą z Polską w sektorze nuklearnym – poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Przebywa on w Waszyngtonie, gdzie uczestniczył w trzeciej rundzie strategicznego dialogu polsko-amerykańskiego w dziedzinie energetyki.

Energia atomowa w Europie i polskie scenariusze transformacji

Podczas prac nad Strategią Transformacji do Gospodarki Neutralnej Klimatycznie analizowano pięć scenariuszy transformacji polskiej gospodarki,...

zobacz więcej

Decyzja o wyborze partnera przy budowie elektrowni atomowych w Polsce będzie podejmowana wkrótce - najpóźniej w ciągu w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy – poinformował Piotr Naimski po wizycie w Departamencie Energii USA .

– Jesteśmy coraz bliżej rozwiązań praktycznych. Po stronie amerykańskiej mamy potencjalnych partnerów, którzy chcą z nami współpracować i którzy widzą możliwość kontynuowania współpracy z Polską przez następne dziesięciolecia – powiedział minister.

Piotr Naimski przypomniał, że program energetyki nuklearnej w Polsce zakłada zbudowanie sześciu dużych reaktorów jądrowych o mocy co najmniej 1000 megawatów każdy. Będą one powstawać w trzech fazach w ciągu 20 lat.

– To jest wielki program ale na jego zakończenie będziemy mieć ponad 20 proc. energii bezpiecznie produkowanej w elektrowniach atomowych przez następne 60 lat – ocenił.

Podczas wizyty w Waszyngtonie minister Naimski spotkał się z sekretarzem do spraw energii Danem Brouilettem.

Pełnomocnikowi rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej towarzyszył minister klimatu Michał Kurtyka.

źródło:
Zobacz więcej