RAPORT

Pogarda

Ponad 143 mln zł dla branży kosmicznej

Szef NCBR  podkreślił, że „wskaźnik sukcesu w konkursie przekroczył 45 proc.” (fot. PAP/EPA/AUBREY GEMIGNANI, zdjęcie ilustracyjne)
Szef NCBR podkreślił, że „wskaźnik sukcesu w konkursie przekroczył 45 proc.” (fot. PAP/EPA/AUBREY GEMIGNANI, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ogłosiło wyniki konkursu „Szybka Ścieżka – Technologie kosmiczne”.  Dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 143 mln zł przyznano 15 projektom. Najwyższe – ponad 33 mln zł - otrzymał projekt konsorcjum SatRevolution SA oraz Politechniki Wrocławskiej.

„Gwiazda Polski”. Zapomniana narodowa historia kosmiczna #PolskaToWiecej

„Gwiazda Polski” – tak nazwano polski balon, który w 1938 roku miał pobić rekord wysokości lotu i jako pierwszy na świecie znaleźć się w warstwach...

zobacz więcej

Wśród przedsiębiorstw, którym przyznano granty są takie firmy jak Astronika Sp. z o.o., Iceye Polska Sp. z o.o., Progresja Space Sp. z o.o. czy konsorcjum Creotech Instruments SA z Centrum Badań Kosmicznych PAN. 

Jak zaznaczył na łamach portalu kurier365.pl, szef NCBR dr inż. Wojciech Kamieniecki, do tej pory przy wykorzystaniu środków Centrum realizowane były 42 projekty z sektora kosmicznego na kwotę przyznanego dofinansowania wynoszącą 151 mln zł. Teraz grono beneficjentów poszerza się o kolejne 15 podmiotów, dla których patrzenie w gwiazdy to codzienność. Wierzę, że dzięki realizacji tych projektów firm z branży kosmicznej – już teraz rozpoznawane przez największych integratorów systemów kosmicznych – rozwiną się jeszcze bardziej”  – czytamy na stronie. 

  Szef NCBR  podkreślił, że „wskaźnik sukcesu w konkursie przekroczył 45 proc.”.  Dodał, że „to jeden z najważniejszych w historii konkursów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój”. Według niego oznacza to, że firmy z branży kosmicznej złożyły wartościowe, przyszłościowe projekty, które teraz ze wsparciem NCBR będą realizowane. 

Przyznane dofinansowanie oscyluje w granicach od 1,5 mln do ponad 33 mln zł. Najwyższe – ponad 33 mln zł - otrzymał projekt konsorcjum SatRevolution SA oraz Politechniki Wrocławskiej. Najwyższą liczbę punktów otrzymał projekt Eversis Sp. z o.o.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej