Raport

Epidemia koronawirusa

Szef GIS o najlepszym przeznaczeniu maseczki

– Ta maseczka bardziej powinna być przeznaczona dla profesjonalistów medycznych, którzy mają kontakt z tym wirusem, z podejrzeniami wirusów – powiedział szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jarosław Pinkas, który w programie „Gość Wiadomości” był pytany o skuteczność używania maseczek ochronnych.

Posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa: marszałek Witek zwoła spotkanie prezydium izby

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała na czwartek posiedzenie prezydium Sejmu – poinformował Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu....

zobacz więcej

– Ta maseczka tak naprawdę niewiele daje. Oczywiście są twarde dane naukowe pokazujące, że maseczka powinna służyć wyłącznie osobie, która jest chora, która ma nie infekować – stwierdził Pinkas.

Zaznaczył, że przede wszystkim z maseczek, powinni korzystać lekarze. – Ta maseczka bardziej powinna być przeznaczona dla profesjonalistów medycznych, którzy mają kontakt z tym wirusem, z podejrzeniami wirusów, ponieważ najbardziej zagrożony jest personel medyczny i on powinien być zdrowy – dodał.

– Należy pamiętać, że w tej chwili nie mamy koronawirusa w Polsce. Raczej wątpliwe jest to abyśmy mieli jakąś wielką epidemie, ponieważ nasze służby potrafią panować nad sytuacją. Oczywiście wszystko może się zdarzyć – powiedział.

Szef GIS powiedział, że koronawirus jest dużym zaskoczeniem, ale Polska jest przygotowana na każdą ewentualność. – Nikt się nie spodziewał 2 miesiące temu, że będziemy mieli sytuację epidemiczną w kilku krajach, że będą zgony, że będziemy mieli możliwość pracy nad nowym wirusem – powiedział.

Pinkas zaznaczył, że GIS wystosował już ponad 30 różnych komunikatów odnośnie koronowirusa. Dodał, że Polska zrobiła to tydzień wcześniej niż WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). – Byliśmy przygotowani na to, że coś się może wydarzyć. To jest edukacja, to jest rozsądne postępowanie, to jest mycie rąk – zaznaczył.

Wielka Brytania bierze pod lupę pacjentów z objawami zwykłej grypy

Wielka Brytania w ramach zapobiegania epidemii koronawirusa rozszerzy przeprowadzanie testów na jego obecność także na część pacjentów mających...

zobacz więcej

Zaznaczył również, że w sytuacji zagrożenia GIS, będzie informował, co należy zrobić. – W sytuacji jakiegoś zagrożenia, będziemy precyzyjnie mówić, co trzeba robić, aby się zabezpieczyć. Do tego jest potrzebny czas. Nie można robić niczego zbyt wcześnie, ponieważ spowodujemy jakieś napięcia, jakąś panikę. Ten wirus zostanie zwalczony poprzez rozum, umiar, samokontrolę. Najważniejsze słowo „odpowiedzialność”.

Do tej pory korona wirus zabił ponad 2,7 tys. osób, w większości w Chinach i rozprzestrzenił się w ponad 30 krajach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 80 tys.

W Europie największa epidemia ma miejsce we Włoszech, zwłaszcza w północnych regionach Lombardia i Wenecja Euganejska, gdzie odnotowano ponad 323 zakażenia i 12 zgonów. Większość zainfekowanych osób w innych krajach europejskich odwiedziła w ostatnim czasie Włochy.

źródło:
Zobacz więcej