Raport

Epidemia koronawirusa

Jest dowód na związek między piciem mleka i rakiem piersi

Według badaczy przyczyną podniesionego ryzyka mogą być krowie hormony płciowe (fot. Shutterstock/Summersky)

Kobiety pijące już jedną szklankę mleka dziennie mają o połowę większe ryzyko rozwoju raka piersi – pokazało obszerne badanie. Naukowcy podejrzewają, że to skutek działania hormonów.

„Opłaty cukrowe mają sprzyjać kształtowaniu właściwych nawyków”

– Opłatę cukrową należy postrzegać w wymiarze celów zdrowia publicznego, a nie fiskalnym. Naszym wspólnym sukcesem będzie systematycznie...

zobacz więcej

Eksperci z Loma Linda University twierdzą, że nawet umiarkowane spożycie mleka może zwiększyć zagrożenie kobiet rakiem piersi nawet o 80 proc.

Główny autor badania opisanego na łamach „Journal of Epidemiology” mówi, że przyniosło ono „całkiem mocne dowody na to, że krowie mleko lub jakieś czynniki związane z piciem krowiego mleka mogą wywoływać raka piersi u kobiet”.

„Spożycie już tylko od 1/4 do 1/3 szklanki dziennie wiązało się ze zwiększeniem ryzyka raka piersi o 30 proc. Wypijanie jednej szklanki dziennie podnosiło to ryzyko o 50 proc., a u osób pijących od jednej do dwóch szklanek dziennie, zagrożenie wzrastało o 70-80 proc.” – mówi dr Fraser.

Tymczasem np. obecne amerykańskie zalecenia mówią o potrzebie picia trzech szklanek mleka dziennie.

Rogaty ogórek – warzywo, które nie zepsuje się nawet przez pół roku

Pochodzi z Afryki. Smakuje jak połączenie ogórka, kiwi i melona. Pomarańczową skórkę pokrywają wydatne kolce. Oto kilka cech wyróżniających warzywo...

zobacz więcej

„Dowody pochodzące z tego badania sugerują, że ludzie powinni spoglądać na te rekomendacje z ostrożnością” – dodaje specjalista.

Naukowcy nie zanotowali dużej różnicy w ryzyku, która zależałaby od ilości tłuszczu w mleku. Jednocześnie nie zanotowali związku choroby z piciem mleka sojowego, spożywaniem jogurtów, ani serów.

„Jednakże nabiał z krowiego mleka, szczególnie mleko wiązało się z podniesionym ryzykiem, a dane pokazują widoczny spadek zagrożenia związany z zamianą mleka krowiego na sojowe. Wskazuje to na możliwość, iż napoje zastępujące mleko mogą być optymalnym rozwiązaniem” – zwraca uwagę dr Fraser.

Badanie było szeroko zakrojone. Naukowcy sprawdzili spożycie nabiału przez prawie 53 tys. Amerykanek, początkowo wolnych od raka, które były obserwowane prawie przez osiem lat. Uwzględnili też różnorodne czynniki towarzyszące, takie jak historia rodzinna raka, aktywność fizyczna, spożycie alkoholu czy korzystanie z leków.

Szkocka destylarnia produkuje z groszku gin przyjazny środowisku

Jedną z najnowszych, a zarazem najciekawszych ekologicznych inicjatyw jest opracowanie „pozytywnego dla klimatu” ginu z wykorzystaniem groszku....

zobacz więcej

Wyniki zgadzają się z cytowanym przez naukowców innym badaniem, według którego weganie, ale nie laktowegetarianie (spożywający m.in. jaja i mleko) mają mniejsze ryzyko choroby od niewegetarian.

Według badaczy przyczyną podniesionego ryzyka mogą być krowie hormony płciowe. Zwierzęta znajdują się bowiem w fazie laktacji, gdy zwykle 75 proc. z nich jest w ciąży. Tymczasem rak piersi reaguje właśnie na tego typu hormony.

Co więcej, spożycie mleka i innych źródeł białka zwierzęcego podnosi poziom insulinozależnego czynnika wzrostu (IGF-1), który zwiększa zagrożenie niektórymi nowotworami.

„Krowie mleko ma pewne pozytywne wartości odżywcze, ale muszą one być wyważone względem innych, mniej pozytywnych skutków. Ta praca wskazuje na pilną potrzebę dalszych badań” – podkreśla dr Fraser.

źródło:

Zobacz więcej