Raport

Epidemia koronawirusa

Biegła w sprawie Weinsteina potrącona przez samochód

Biegła psycholog w procesie Harveya Weinsteina wyjaśniała, jak działa psychika ofiary gwałtu czy napaści seksualnej (fot. Ron Adar / Echoes Wire/Barcroft Media via Getty Images)

Biegła psycholog dr Barbara Ziv, która zeznawała w procesie Harveya Weinsteina, została potrącona przez samochód i trafiła do szpitala. Po procesie, w którym hollywoodzki producent filmowy został uznany winnym gwałtu i wykorzystania seksualnego, mówi się, że jej ekspertyzy były kluczowe dla takiego wyroku.

Gwiazdy nie kryją zadowolenia ze skazania Weinsteina 

Uznanie Harveya Weinsteina winnym dwóch przestępstw seksualnych odbiło się w Hollywood głośnym echem. „To dopiero wstęp”, przekonuje producent i...

zobacz więcej

Psycholog dr Ziv wyjaśniała przed sądem, na czym polegają mity związane z gwałtem. Omawiając aspekty psychiki ofiary, zeznawała, że jest możliwe, by kobieta kontaktowała się ze swoim krzywdzicielem po gwałcie czy napaści seksualnej, jest też możliwe, że ofiara nie zgłasza się na policję od razu, czasami czeka latami, a czasami nie opowiada o tym nikomu do śmierci.

Jej zeznanie miało ścisły związek z zarzutami aktorki Jessiki Mann i asystentki Miriam Halei, które kobiety postawiły wobec Weinsteina lata po tym, kiedy zostały wykorzystane. Aktorka oskarżyła producenta o gwałt, asystentka – o zmuszenie jej do seksu oralnego.

Portalowi Law&Crime, który podał informację o wypadku ekspertki, nie udało się ustalić, w jakiej odległości czasowej od ogłoszenia wyroku na Weinsteina doszło do potrącenia. Przypomniał jednak, że są dowody na to, że Weinstein zastraszał osoby, które zajmowały się sprawą oskarżeń, które wysuwały przeciw niemu kobiety.

Magnat filmowy został uznany przez ławę przysięgłych za winnego wymuszenia aktu seksualnego w 2003 r. i gwałtu, do którego doszło w 2013 r. Jednocześnie Weinstein został uniewinniony od najpoważniejszych zarzutów – dwóch przypadków drapieżnej napaści seksualnej – za co groziłoby mu dożywocie.

 

źródło:
Zobacz więcej