RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Defender-Europe 2020. Na drogach mogą pojawić się czołgi

Transporty zostaną wstrzymane na czas świąt wielkanocnych (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)
Transporty zostaną wstrzymane na czas świąt wielkanocnych (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)

Największy w ostatnim ćwierćwieczu przerzut amerykańskich wojsk do Europy – to główny element scenariusza ćwiczenia Defender-Europe 2020, które zaplanowano w Polsce i krajach bałtyckich od lutego do kwietnia 2020. Na poligonie w Orzyszu rozpoczęły się już przygotowania i szkolenia z udziałem zagranicznych armii. Na drogach można spodziewać się czołgów.

Wojska USA ruszają do Polski na manewry „Defender Europe 2020”

W przyszłym tygodniu pojawią się w Europie pierwsi amerykańscy żołnierze, którzy wezmą udział w manewrach „Defender Europe 2020”. Na wschodnią...

zobacz więcej

Do Europy zostanie przerzuconych 20 tys. amerykańskich żołnierzy i taka sama liczba sprzętu.

Do Amerykanów, którzy przywiozą ze sobą sprzęt i użyją też broni składowanej w Europie, dołączą wojska z krajów sojuszniczych i partnerskich. Wyzwaniem będzie nie tylko przerzut do Europy i przemieszczanie się na poligony, ale również powrót do USA. Nad Wisłą swoją zdolność bojową będzie sprawdzać ponad 36 tys. żołnierzy z 18 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Będzie to praktyczny sprawdzian możliwości NATO.

Na drogach można spodziewać się czołgów. Uspokajamy jednak – wojskowe kolumny, by nie utrudniać ruchu, będą przemieszczać się głównie nocą. Zostaną też wstrzymane na czas świąt wielkanocnych.

– Mamy nadzieję, że wnioski po ćwiczeniach Defender przełożą się na konkretne decyzje związane ze wzmocnieniem bezpieczeństwa tak zwanego przesmyku suwalskiego. Mamy też nadzieję na zdynamizowanie prac w ramach NATO nad planami stopniowej odpowiedzi, związanej z bezpieczeństwem państw bałtyckich i Polski – mówił we wtorek, po spotkaniu z doradcami prezydenta Litwy Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej