RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ruszył proces przeciwko Kierwińskiemu z powództwa PiS

Poseł PO Marcin Kierwiński (C) przed salą Sądu Okręgowego w Warszawie, 26 bm. Trwa rozprawa z powództwa PiS przeciwko niemu za wypowiedzi dotyczące reprywatyzacji i spółki Srebrna (fot. PAP/Mateusz Marek)
Poseł PO Marcin Kierwiński (C) przed salą Sądu Okręgowego w Warszawie, 26 bm. Trwa rozprawa z powództwa PiS przeciwko niemu za wypowiedzi dotyczące reprywatyzacji i spółki Srebrna (fot. PAP/Mateusz Marek)

W Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się kolejna rozprawa z powództwa Prawa i Sprawiedliwości przeciwko Marcinowi Kierwińskiemu za wypowiedzi dotyczące reprywatyzacji i spółki Srebrna. Przesłuchany został były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernest Bejda i brat byłego wiceszefa stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin R.

Inwestycja Srebrnej blokowana ze względów politycznych. MJN pokazało dowód

Inwestycja Srebrnej była blokowana przez władze Warszawy ze względów politycznych; dlatego, że jest kojarzona z określoną partią – powiedział...

zobacz więcej

Były szef CBA stwierdził, że ani on, ani Mariusz Kamiński, ani Maciej Wąsik nie pomagali w żaden sposób w zatrudnieniu Jakuba R. na stanowisku zastępcy dyrektora Biura Gospodarowania Nieruchomościami. – Nawet nie wiedziałem, że on stara się o tę pracę – zaznaczył.

Bejda był też pytany, czy rozmawiał z Jakubem R. o spółce Srebrna. – Jak zostałem zwolniony z CBA, prowadziłem takie biuro darmowych porad prawnych. Parę razy do niego dzwoniłem, kiedy pełnił funkcję zastępcy dyrektora BGN. Mówił mi wtedy: znajdź inną sprawę albo: ta sprawa jest beznadziejna. Takich spraw było bardzo dużo – podkreślił był szef CBA.

Wspomniał też, że rozmawiał z R. po tym, jak rozpoczął współpracę ze spółką Srebrna, gdzie zajmował się obsługą prawną, umowami pracowniczymi czy umowami korporacyjnymi.

– Mogę powiedzieć wprost. Rozmawiałem z nim o jednej sprawie. (...) Zapytałem Jakuba R. po tym, jak zakończył swoją działalność w BGN, o jego opinię na temat wpisania budynku Srebrnej do rejestru zabytków. Co on o tym sądzi – tłumaczył przed sądem.

TVP Info ujawnia nagrania po przesłuchaniu Birgfellnera. Są wątpliwości dot. bezstronności tłumaczki

TVP Info dotarło do nagrań z monitoringu, na których widać, jak po jednym z przesłuchań austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera opuszcza on...

zobacz więcej

– Powiedział, że pracuje teraz w kancelarii zajmującej się nieruchomościami i ewentualnie mógłby się zająć tą sprawą, ale pod warunkiem, że Maciej Wąsik, ja i całe towarzystwo PiS-owskie przestanie na radzie Warszawy atakować jego przyjaciela B. (szefa BGN) i BGN. Byłem zdumiony bezczelnością tej propozycji i to było moje ostatnie spotkanie z Jakubem R. - mówił Ernest Bejda.

– Powiedziałem: przecież wiesz, jak wygląda sytuacja w Biurze Nieruchomości, przecież wiesz, ile razy dzwoniłem do ciebie i mówiłem ci o tym, ilu ludzi jest pokrzywdzonych. Na co odpowiedział w sposób arogancki, że ma gdzieś ludzi, którzy są pokrzywdzeni, którzy są wyrzucani i tak naprawdę nie dba o nich, i że ma mnóstwo pieniędzy, i nie chodzi o pieniądze, tylko o sferę polityczną. Powiedziałem, że to jest bezczelna propozycja – relacjonował Bejda.

Inaczej tę sytuację opisał przed sądem Marcin R., brat Jakuba R. – Mój brat powiedział mi, że jeśli chodzi o Srebrną, to spotkał się z Ernestem Bejdą dwukrotnie w 2013 r., czyli zaraz po jego odejściu z BGN. Te spotkania odbyły się w Cafe-Bar Balbinka i Ernest Bejda przedstawił mu propozycję pracy w spółce Srebrna, która polegałby na wyprostowaniu kwestii roszczeniowych, oraz przeprowadzenie procesu inwestycyjnego, uzgodnień architektonicznych – twierdził świadek.

Podkreślił, że fundusz na łapówki był powodem, dla którego według niego Jakub R. się nie zgodził na współpracę ze spółką. – Propozycja pracy w spółce Srebrna była bardzo kusząca, ale informacja o tym, że jest fundusz na łapówki, była dla niego niepokojąca – dodał.

Radni PO blokowali inwestycję Srebrnej? Kierwiński: Nie pamiętam żadnej takiej rozmowy

– Nie rozmawiałem z żadnym radnym PiS - przynajmniej żadnej takiej rozmowy nie pamiętam - o budowie wieżowców przez spółkę Srebrna – powiedział...

zobacz więcej

Po rozprawie sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński stwierdził, że zszokowały go zeznania brata Jakuba R.

– To są dla mnie nowe informacje o tym, że pan Ernest Bejda – wysoki funkcjonariusz CBA w rozmowie, która, jak rozumiem, była quasi-prywatną, składał propozycje pracy dla spółki Srebrna dla pana Jakuba R. i proponował fundusz łapówkowy do załatwiania spraw spółki Srebrna. Muszę powiedzieć, że jest to porażające – powiedział Kierwiński.

– Zeznania pana ministra Bejdy nie zaskoczyły mnie. Pan minister Bejda był nad wyraz oszczędny w słowach, jeżeli chodzi o relacje dotyczące jego relacji z Jakubem R., a także ewentualny wpływ ważnych polityków czy też ludzi związanych z PiS-em przy zatrudnieniu, choć zaprzeczył temu, to jednak relacji bliskich towarzyskich się nie wypierał – dodał sekretarz generalny PO.

Poinformował też, że liczy, że na jednej z kolejnych rozpraw pojawi się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. Jarosława Kaczyńskiego

PO złożyła w środę zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zarzuca mu m.in....

zobacz więcej

– Myślę, że pan prezes Kaczyński będzie miał tyle odwagi, aby przed sądem odpowiedzieć na pytania, które zadać chcę mu ja, a także pani mecenas mnie reprezentująca, skoro zdecydował się mnie pozwać. To jest kwestia elementarnej odpowiedzialności i odwagi Jarosława Kaczyńskiego w tej sprawie. Liczę, że nie będzie chował się, szczerze odpowie na pytania na temat tego, co działo się z warszawską reprywatyzacją i także, co działo się ze spółką Srebrna w kontekście tej reprywatyzacji – stwierdził Kierwiński.

Następna rozprawa została wyznaczona na 21 października. Podczas niej ma zostać przesłuchany Jakub R.

Prawo i Sprawiedliwość pozwało Marcina Kierwińskiego o naruszenie dóbr osobistych za jego komentarze po artykule „Gazety Wyborczej”, w którym dziennikarze opublikowali listy wysyłane z aresztu przez Jakuba R. PiS domaga się od Kierwińskiego przeprosin i 30 tys. zł przeznaczonych na cele charytatywne.

Pierwsza rozprawa w tej sprawie odbyła się w marcu 2019 r. Zeznawał na niej obecny wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik.

 

źródło:

Zobacz więcej