Raport

Epidemia koronawirusa

Prezydent zapowiada wzrost nakładów na służbę zdrowia i onkologię. „Są na to pieniądze”

Chciałbym, żeby Polska była atrakcyjna, chciałbym, żeby była państwem spokojnym – mówił w Garwolinie prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Leszek Szymański)

Naprawa polskiej służby zdrowia, wzrost nakładów na leczenie, podnoszenie wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek czy zwiększanie liczby studentów kierunków medycznych – to, jak ocenił Andrzej Duda, wyzwania, przed którymi stoi Polska. Na spotkaniu w Garwolinie prezydent zapowiedział, że choć to trudne zadania i wymagają czasu na wykonanie, to będą przez niego wspierane i realizowane. Przypomniał przy tym o Narodowej Strategii Onkologicznej, ustawie przygotowanej właśnie w jego kancelarii.

Prezydent zwrócił się do marszałek Sejmu o zwołanie specjalnego posiedzenia Sejmu ws. koronawirusa

zobacz więcej

Dzieło reform nie jest dokończone i trzeba dalszej konsekwentnej pracy dla Polski; do tego potrzebna jest zgoda i współdziałanie, jeszcze wiele przed nami – powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu wyborczym.

– Zwracałem się dwa lata temu do ministra zdrowia (Łukasza Szumowskiego – red.), by skróciły się kolejki, szczególnie te, w których ustawiali się seniorzy: ludzie w wieku moich rodziców i starsi, czasem młodsi. Endoprotezy, operacje zaćmy – to wszystko, co tak bardzo potrzebne, by było łatwiej, żyło się spokojniej, do tego, by można było się dalej realizować – powiedział prezydent.

Jak wskazał, cieszy się, że w tych wymienionych przypadkach kolejki uległy skróceniu. – To było duże zadanie, ale wiele jeszcze przed nami – przyznał.

Wśród problemów prezydent wymienił m.in. braki kadrowe wśród pielęgniarek i lekarzy. – Na szczęście udaje się podnosić wynagrodzenia, zwiększać liczbę studentów na akademiach lekarskich, uniwersytetach medycznych – mówił Andrzej Duda.

Jak dodał, lekarze chcą dobrze zarabiać, a jako obywatele UE mają możliwość wyjazdu w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Wzrost wynagrodzeń to zdaniem głowy państwa zadanie, którego „nie załatwi się bardzo szybko”.

Pięć poprawek do budżetu, pięć razy „przeciw” – jak Kidawa-Błońska głosowała ws. onkologii

Małgorzata Kidawa-Błońska żąda od prezydenta, by zawetował finansową rekompensatę dla mediów publicznych z tytułu niskich wpływów z abonamentu....

zobacz więcej

– Ale ta polityka będzie realizowana, ja ją będę realizował i wspierał – podkreślił.

– Dlatego nie gdzie indziej, ale w Narodowej Radzie Rozowoju, w Kancelarii Prezydenta powstała ustawa o Narodowej Strategii Onkologicznej. Onkologia jest wyzwaniem, wyzwaniem na przyszłość, bo – co pokazują statystyki – żyjemy dłużej, wyzwaniem na przyszłość, bo jest coraz więcej chorób tzw. Cywilizacyjnych – zaznaczył Andrzej Duda. Podziękował przy tym ministrowi zdrowia, za współpracę w przygotowaniu Narodowej Strategii Onkologicznej. – Będziemy ją realizowali. Są na to pieniądze i na to się zdecydowaliśmy – dodał.

Andrzej Duda mówił, że chciałby, żeby Polska, będąc częścią UE, była szansą dla ludzi młodych. – Młodzi wyjeżdżają i pewnie będą wyjeżdżali, bo pociąga ich inny świat, bo chcą zobaczyć, nauczyć się czegoś, zdobyć nowe doświadczenia. Na tym polega choćby swoboda przemieszczania się w ramach UE, o którą tak walczyliśmy – powiedział prezydent.

Podkreślił, że chciałby, aby jednocześnie do Polski przyjeżdżali zdobywać nowe doświadczenia młodzi ludzie z całej UE.

– Chciałbym, żebyśmy byli państwem atrakcyjnym – to jest ważne. Chciałbym, żeby Polska była atrakcyjna, chciałbym, żeby była państwem spokojnym – mówił.

źródło:
Zobacz więcej