Raport

Epidemia koronawirusa

Senat będzie groził rządowi karami. Chce przyjąć specjalną uchwałę

Sygnatariusze projektu uchwały zapewniają, że zachowania niegodne i niezgodne z prawem zostaną osądzone (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Senat przyjmie w czwartek uchwałę, w której zamierza grozić rządowi odpowiedzialnością karną za działania związane z reformą sądownictwa. Senatorowie PiS chcą wyjść w tym czasie z sali. Autorem projektu uchwały jest Bogdan Zdrojewski z Koalicji Obywatelskiej. O sprawie dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

PiS apeluje do marszałka Senatu. Chodzi o ustawę ws. „czternastek”

Stanisław Karczewski zaapelował do Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Wicemarszałek Senatu chciałby, aby kandydatka PO w wyborach prezydenckich zwróciła...

zobacz więcej

Projekt uchwały w obronie sędziów i wymiaru sprawiedliwości wniosło 22 senatorów opozycji, podpisał się pod nim także marszałek Tomasz Grodzki.

„Wymiar sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej jest przedmiotem niewyobrażalnej w skutkach dewastacji. W okresie zaledwie czterech lat zniszczony został autorytet Trybunału Konstytucyjnego. Zmiany dokonane w odniesieniu do Krajowej Rady Sądownictwa w znacznym stopniu uzależniły ten organ od władzy wykonawczej. Lekceważone są opinie orzeczenia europejskich instytucji, w tym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Komisji Weneckiej. Jawnie dyskredytowane są wyroki Sądu Najwyższego” – wyliczają sygnatariusze.

Zdaniem senatorów „w wyniku tych działań Polska przestaje być uważana na arenie międzynarodowej za demokratyczne państwo prawa”, w związku z tym wysuwają żądania wobec rządu. Chcą m. in. „zaprzestania represji wobec sędziów”, „zaprzestania politycznych ingerencji w instytucje sądownicze” oraz „wdrożenia rozstrzygnięć instytucji europejskich bez zbędnej zwłoki i fałszywych sugestii, iż są podejmowane na szkodę Rzeczypospolitej”.

„Jako Senatorowie RP zapewniamy: nadejdzie czas, gdy krzywdy zostaną naprawione, a zachowania niegodne i niezgodne z prawem – osądzone” – odgrażają się sygnatariusze na końcu projektu uchwały.

 

źródło:
Zobacz więcej