Raport

Epidemia koronawirusa

Prezydent zwrócił się do marszałek Sejmu o zwołanie specjalnego posiedzenia Sejmu ws. koronawirusa

Nie ma do tej pory w naszym kraju żadnego wykrytego przypadku zachorowania na skutek koronawirusa; żaden taki przypadek w Polsce do tej pory nie został stwierdzony - oświadczył w środę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu m.in. z premierem, ministrem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym.

Minister zdrowia: Uruchamiamy infolinię na temat koronawirusa

Uruchamiamy całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (800-190-590) o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem -...

zobacz więcej

Na briefingu prasowym prezydent oświadczył, że uzyskał „informację na temat tego, jaki jest w tej chwili w Polsce stan przygotowań” i jaka jest wiedza uczestników spotkania na temat sytuacji w Europie w związku z epidemią koronawirusa.

– Tak, jak panowie do tej pory zapewniali, tak i tym razem chcę poinformować, że nie ma do tej pory w naszym kraju żadnego wykrytego przypadku zachorowania na skutek koronawirusa; żaden taki przypadek w Polsce do tej pory nie został stwierdzony – oświadczył prezydent.

Prezydent poinformował, że zwrócił się do marszałek Sejmu z wnioskiem o zorganizowanie specjalnego posiedzenia Sejmu, na którym rząd przedstawi informację w sprawie koronawirusa.

– Podjąłem decyzję, że jeszcze dzisiaj zwrócę się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie w trybie możliwie najpilniejszym specjalnego posiedzenia Sejmu po to, aby rząd udzielił informacji całemu społeczeństwu – poinformował Duda. Prezydent chce, aby na otwartym posiedzeniu Sejmu udzielone zostały informacje o tym, „jaka jest dzisiaj sytuacja w związku z szerzącą się w Europie już epidemią zachorowań wywołanych koronawirusem, jakie działania zostały podjęte oraz w jaki sposób zabezpieczamy Polaków, aby w jak najmniejszym stopniu – gdyby taka sytuacja się zdarzyła – ten wirus dotknął nasz kraj”.

– Poprosiłem, żeby te działania zostały podjęte i żeby już zaczęto się przygotowywać do tego, by to posiedzenie mogło nastąpić – powiedział Duda,

Prezydent wyraził nadzieję, że marszałek Sejmu zwoła takie posiedzenie „w szybkim tempie”. Czytaj więcej w raporcie o epidemii koronawirusa.


„Na pewno w związku z sytuacją w Europie, koronawirus pojawi się w Polsce”

Minister zdrowia: Apeluję, by nie wykorzystywać koronawirusa politycznie

Apel mój osobisty do wszystkich osób, które w sposób polityczny chcą wykorzystywać tę sytuację: to jest sytuacja, która dotyczy pacjentów,...

zobacz więcej

„Chcę działań legislacyjnych dla ułatwienia walki z koronawirusem”

– Chciałbym, aby zostały podjęte odpowiednie dodatkowe działania legislacyjne, które ułatwią przygotowanie i ewentualną walkę z koronawirusem – powiedział prezydent Duda.

– Chciałbym także, aby zostały podjęte dodatkowe działania legislacyjne, ponieważ jest proszę państwa konieczność dokonania zmian w przepisach, które ułatwią i przygotowanie, i ewentualną walkę z koronawirusem – powiedział prezydent.

Wymienił tu „choćby wprowadzenie braku limitowania jakichkolwiek świadczeń związanych z działaniami przygotowawczymi do tego, a także walką z samym koronawirusem, gdyby takie przypadki wystąpiły”.


Dworczyk: Polska jest przygotowana na przyjęcie osób zarażonych koronawirusem

Minister zdrowia odkłamuje manipulacje: badania na koronawirusa są refundowane

Trzeba najpierw zgłosić się do sanepidu. Jeżeli sanepid uzna, że dana osoba ma wskazania, to hospitalizuje i zrobi wszystkie badania bezpłatnie –...

zobacz więcej

„Są podejmowane działania zabezpieczające, przygotowawcze, kontrolne”

W kontekście zagrożenia wybuchem koronawirusa w Polsce podjęto konieczne działania zabezpieczające, przygotowawcze, kontrolne – zapewnił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z premierem, ministrem zdrowia i GIS.

– Są konieczne działania zabezpieczające, które są podejmowane. W Polsce są podejmowane już od kilku tygodni. Są realizowane działania przygotowawcze, a także kontrolne, jeśli chodzi o stan zasobów infrastrukturalnych, które pozwalają się zabezpieczyć na wypadek epidemii: stroje ochronne, wszystko to, co jest potrzebne służbie zdrowia i innym służbom, które w tym przypadku działają – podkreślił prezydent.

Zapewnił, że wdrożone zostały konieczne procedury na lotniskach i w innych środkach międzynarodowego transportu. Jak dodał, zabezpieczone też zostały oddziały szpitalne. – Są one przygotowane już do ewentualnego przyjęcia chorych – powiedział Duda.

Przypomniał również o działaniach informacyjnych, które mają zapewnić dawkę wiedzy tym, którzy mogą mieć uzasadnione obawy, co do możliwości wystąpienia u nich choroby COVID-19.

– Będzie dodatkowa informacja na temat tych pierwszych objawów i co w takiej sytuacji robić w tym szczególnym przypadku – podkreślił Andrzej Duda. Prezydent dodał też, że stosunkowo łatwo diagnozuje się pacjenta, który zachorował na chorobę zakaźną wywołaną koronawirusem. – Rozróżnienie zwykłej grypy od zachorowania na koronawirusa, jak zapewnił mnie pan minister zdrowia Szumowski, jest stosunkowo proste – zaznaczył.


Polskie służby przygotowane do wdrażania odpowiednich działań ws. Koronawirusa

źródło:
Zobacz więcej