Raport

#FabrykahejtuPO

Proces marszałka województwa pomorskiego rozpoczął się z opóźnieniem

Wcześniej zarządzono ewakuację z powodu alarmu o podłożeniu bomby (fot. arch. PAP/Marcin Gadomski)

W Sądzie Rejonowym w Gdańsku z opóźnieniem rozpoczął się proces marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka z Platformy Obywatelskiej, oskarżonego o poświadczenia nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Wcześniej zarządzono ewakuację budynku sądu z powodu alarmu o podłożeniu bomby.

Proces marszałka Struka się nie rozpoczął. Informacja o bombie w sądzie

Przed godz. 12 w budynku Sądu Okręgowego i Rejonowego Gdańsk-Południe zarządzono ewakuację wszystkich osób z powodu alarmu o podłożeniu bomby. W...

zobacz więcej

Prokuratura zarzuca samorządowcowi złożenie w oświadczeniach majątkowych w latach 2013-16 nieprawdziwych informacji na temat posiadanych zasobów pieniężnych, nieruchomości gruntowej oraz zasiadania w radzie nadzorczej fundacji prowadzącej działalność gospodarczą.

Sześć zarzutów dotyczy art. 233 par. 1 i 6 Kodeksu karnego, który mówi o składaniu fałszywych zeznań lub zatajaniu prawdy. Grozi za to kara do 8 lat więzienia.

Zarzuty postawione Strukowi są efektem kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W trakcie śledztwa marszałek pomorski nie przyznał się do winy twierdząc m.in., że niekorzystne dla niego ustalenia CBA wynikają z błędnej interpretacji faktów. Wytknął też organom ścigania, że zarzuty pojawiły się celowo przed kampanią wyborczą do parlamentu w 2019 r.

źródło:

Zobacz więcej