Raport

Epidemia koronawirusa

Dworczyk o wizycie państwowej w Smoleńsku i Katyniu: prowadzimy dialog z władzami Rosji

W tym roku przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej (fot. arch. PAP/Wojciech Pacewicz)

Prowadzimy dialog z władzami Federacji Rosyjskiej i analizujemy możliwości na podstawie otrzymywanych na bieżąco informacji – tak szef kancelarii premiera Michał Dworczyk odniósł się w środę do kwestii ewentualnej wizyty państwowej w Smoleńsku i Katyniu.

Waszczykowski: Do Smoleńska nie powinien lecieć nikt z najwyższych władz

Do Smoleńska z okazji 10. rocznicy katastrofy nie powinien lecieć nikt z najwyższych władz – ocenił na łamach „Polska Times” były minister spraw...

zobacz więcej

Szef KPRM był pytany przez dziennikarzy, czy na początku marca zapadnie decyzja w sprawie ewentualnej wizyty przedstawicieli polskich władz w Smoleńsku i Katyniu w kwietniu bieżącego roku, w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

– Prowadzimy dialog z władzami Federacji Rosyjskiej i analizujemy na podstawie otrzymywanych na bieżąco informacji możliwości – powiedział Dworczyk.

– Jeżeli decyzja zapadnie, zostaniecie państwo poinformowani – dodał szef KPRM.

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji potwierdziło w środę gotowość do okazania pomocy w organizacji wizyty polskiej delegacji w Smoleńsku i Katyniu 10 kwietnia br. W resorcie wyrażono zdziwienie, że w Polsce „mogła pojawić się myśl” o przeszkodach ze strony Rosji.

Uroczystości rocznicy Katynia i Smoleńska – czekamy na odpowiedź Rosji

Polska czeka na odpowiedź Rosji w sprawie obchodów w Katyniu i Smoleńsku - poinformował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak...

zobacz więcej

Była to odpowiedź na złożenie przez polskie MSZ noty z prośbą o wsparcie organizacji polskiej wizyty państwowej 10 kwietnia w Smoleńsku i Katyniu. Jak informował szef MSZ Jacek Czaputowicz, nota taka została złożona 15 lutego.

17 lutego Dworczyk mówił, że trwają analizy, jaki będzie kształt polskiej delegacji na uroczystości.

Tego samego dnia rzecznik prezydenta RP Andrzeja Dudy Błażej Spychalski zaznaczył, że „prezydentowi ogromnie zależy na tym, aby ten dzień był uczczony w sposób godny”. Spychalski przypomniał, że prezydent mówił o tych oczekiwaniach z premierem Mateuszem Morawieckim; rzecznik informował wówczas, że trwają rozmowy w tej sprawie, również zakulisowe.

Wiosną br. przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej i 80. rocznica zbrodni katyńskiej. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

źródło:
Zobacz więcej