Raport

Epidemia koronawirusa

Proces marszałka Struka się nie rozpoczął. Informacja o bombie w sądzie

Zarzuty postawione marszałkowi Strukowi są efektem kontroli CBA (fot. PAP/Marcin Gadomski)

Przed godz. 12 w budynku Sądu Okręgowego i Rejonowego Gdańsk-Południe zarządzono ewakuację wszystkich osób z powodu alarmu o podłożeniu bomby. W południe w środę w jednej z sal miał ruszyć proces marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oskarżonego o poświadczenia nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Zarzuty dla marszałka województwa pomorskiego. Efekt kontroli CBA

Po kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego prokuratura postawiła marszałkowi woj. pomorskiego Mieczysławowi Strukowi (Platforma Obywatelska)...

zobacz więcej

Jak powiedziała Monika Cichowska z biura rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Gdańsku sprawdzanie budynku sądu przez policję ma potrwać do ok. godz. 13.15. Nie jest pewne, czy po tej godzinie sąd zdecyduje się na rozpoczęcie procesu Mieczysława Struka.

Prokuratura zarzuca samorządowcowi z Platformy Obywatelskiej złożenie w oświadczeniach majątkowych w latach 2013-16 nieprawdziwych informacji na temat posiadanych zasobów pieniężnych, nieruchomości gruntowej oraz zasiadania w radzie nadzorczej fundacji prowadzącej działalność gospodarczą. Sześć zarzutów dotyczy art. 233 par. 1 i 6 Kodeksu karnego, który mówi o składaniu fałszywych zeznań lub zatajaniu prawdy. Grozi za to kara do 8 lat więzienia.

Zarzuty postawione marszałkowi Strukowi są efektem kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W trakcie śledztwa marszałek pomorski nie przyznał się do winy, twierdząc m.in., że niekorzystne dla niego ustalenia CBA wynikają z błędnej interpretacji faktów. Wytknął też organom ścigania, że zarzuty pojawiły się celowo przed kampanią wyborczą do parlamentu w 2019 r.

źródło:

Zobacz więcej