RAPORT

Tusk kontra Tusk

500 zł za badanie na koronawirusa. Opozycja obarczyła winą opozycję

Adam Struzik i Małgorzata Kidawa-Błońska (fot. arch. PAP/Paweł Supernak)
Adam Struzik i Małgorzata Kidawa-Błońska (fot. arch. PAP/Paweł Supernak)

Politycy opozycji – w tym kandydatka PO na prezydenta – obarczyli winą rząd za to, że szpital podległy politykowi PSL – koalicjantowi Platformy – wprowadził opłaty za badania w kierunku koronawirusa.

Minister zdrowia odkłamuje manipulacje: badania na koronawirusa są refundowane

Trzeba najpierw zgłosić się do sanepidu. Jeżeli sanepid uzna, że dana osoba ma wskazania, to hospitalizuje i zrobi wszystkie badania bezpłatnie –...

zobacz więcej

Politycy opozycji od kilku dni twierdzą, że rząd nie jest przygotowany na walkę z rozprzestrzeniającym się śmiertelnym koronawirusem z Chin. Na „dowód” tego w sieci pokazali dokument, z którego wynika, że za badanie na wykrycie koronawirusa w jednym z warszawskich szpitali zapłacić trzeba 500 zł.

Chodzi o Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie. Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń, pisząc o opłacie za badanie stwierdził, że jest to „nowe 500 Plus”. „Nie stać cię, to chodź po ulicy i zarażaj” – pisał.

Z kolei senator PO Marcin Bosacki oznajmił, że „rząd PiS wymyślił badanie dla zagrożonych na obecność koronawirusa za 500 zł, to znaczy, że nie jest przygotowany na walkę z koronawirusem”.

W podobnym tonie wypowiadała się kandydatka Platformy na prezydenta. – Do mnie dotarły informacje, że pacjenci, którzy wracają, muszą poddawać się badaniom i za te badania mają płacić – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Opozycyjni politycy winą za opłaty w wojewódzkim szpitalu obarczyli rząd. Tę placówkę jednak nadzoruje marszałek województwa Adam Struzik, polityk PSL, koalicjant PO.

Do sprawy odnosił się w TVP Info prezydencki minister Paweł Mucha, mówiąc o zjawisku fake newsów – „serwowanych wprost wymyślonych, wykreowanych informacji po to, żeby opinię publiczną wprowadzić w błąd”. – Bo jeżeli politycy PO wypowiadają się na temat szpitala wojewódzkiego, gdzie mamy na Mazowszu koalicję, w której PO z PSL sprawuje rządy, a od wielu lat Adam Struzik (PSL) jest marszałkiem tego województwa, to albo to jest rażąca nieświadomość odpowiedzialności, kto jest prowadzącym organem dla jakiego szpitala, albo to jest wprost sytuacja kreowania pewnej informacji fałszywej – powiedział Mucha.

W rozmowie z portalem tvp.info minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdzał, że państwo refunduje badania wszystkim, „którzy tego potrzebują i mają ku temu wskazania medyczne”. – Trzeba zgłosić się najpierw do sanepidu. Jeżeli sanepid uzna, że ma wskazania, to hospitalizuje i zrobi wszystkie badania bezpłatnie – wyjaśniał minister.

Dodał, że „jeżeli ktoś jest zdrowy i chce się profilaktycznie przebadać, to państwo tego nie pokrywa”. – Nie jest tak, że każda dowolna chęć przebadania się przez obywatela jest refundowana przez państwo – wyjaślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej