RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister zdrowia: Uruchamiamy infolinię na temat koronawirusa

Uruchamiamy całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (800-190-590) o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa.

Wiceminister zdrowia: We Włoszech za późno odnaleziono pacjenta, który zaraził wiele osób

Problemem we Włoszech było to, że za późno został odnaleziony tzw. pacjent zero – pacjent, który zaraził wiele osób – powiedział we wtorek w...

zobacz więcej

W środę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka.

Podczas konferencji minister Szumowski poinformował, że w Polsce nadal nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa. – Natomiast na pewno takie przypadki w ciągu najbliższego czasu będą – zaznaczył.

Powiedział, że uruchamiana jest infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Numer infolinii to 800-190-590. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

– Uruchamiamy również akcję informacyjną dotyczącą zachowania się w sytuacji podejrzenia zakażenia i postępowania we wszystkich międzynarodowych połączeniach Polskich Kolei Państwowych – poinformował Szumowski. – W związku z tym w kolejach również będziemy rozdawali informacje pasażerom, którzy przyjeżdżają do kraju – powiedział.

Czytaj więcej w raporcie o epidemii koronawirusa.

Minister Szumowski poinformował też, że „dzisiaj w godzinach popołudniowych mamy spotkanie, telekonferencję wspólną z wojewodami i z dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ”.

– Będziemy sprawdzać i update'ować (uaktualniać – PAP) stan informacji o przygotowaniach sprzętowych, ale również będziemy kontrolować stan wdrożenia procedur na wypadek wystąpienia koronawirusa i (sprawdzać), czy dyrektorzy szpitali mają opanowane te informacje, które były przygotowane przez Główny Inspektorat Sanitarny, i czy faktycznie są one przełożone na działania praktyczne w jednostkach szpitalnych – powiedział Szumowski.

Przypomniał również, że uruchomiona została możliwość dodatkowego wyposażenia szpitali w zakresie środków ochrony osobistej.

źródło:
Zobacz więcej