Raport

Epidemia koronawirusa

Chcą ograniczyć środki dla WOT

To niezgodne z zasadą wydatkowania co najmniej 2,1 proc. PKB na obronę (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Senator Lewicy Gabriela Morawska-Stanecka podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej zgłosiła poprawkę zmniejszającą finansowanie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Troska Sikorskiego o Najwyższą Izbę Kontroli

W związku z sytuacją wokół prezesa NIK Mariana Banasia, wielu polityków wyraża zaniepokojenie przyszłością Najwyższej Izby Kontroli. Politycy...

zobacz więcej

Komisja budżetowa Senatu przyjęła ustawę budżetową wraz z poprawką. Co ciekawe, jest ona niezgodna z zasadą wydatkowania co najmniej 2,1 proc. PKB na obronę.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o przebudowie i modernizacji technicznej wojsk oraz ich finansowaniu godzi ona w bezpieczeństwo państwa. W projekcie budżetu MON na 2020 rok na terytorialsów przeznaczono ponad 1,4 mld złotych. Z tej kwoty około 689 mln zł stanowią wydatki bieżące. Na WOT zgodnie z pierwotnymi założeniami miałoby więc trafić mniej niż 3 proc. całych wydatków na obronę narodową.

Warto zauważyć, iż poprawka została przyjęta przez Komisję SZ i UE czterema głosami przy jednym sprzeciwie. Pomimo negatywnego stanowiska strony rządowej, została (poprawka) ostatecznie przyjęta stosunkiem głosów 5:4 przez Senacką Komisję Budżetu i Finansów Publicznych. Pierwszy raz w historii na obronność rzad zaplanował przeznaczyć środki w wysokości 2,1 proc. PKB. Dotychczas było to 2 proc. Oznacza to wzrost wydatków obronnych o blisko 5 mld zł w stosunku do roku poprzedniego.

Georgette Mosbacher chwali nasz kraj za wydatki na obronność i stwierdza: chętnie powitamy w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech. „W przeciwieństwie do Niemiec Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 proc. PKB na rzecz NATO. Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech” – napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce.

Tym bardziej postawa opozycji w Senacie może nie tylko dziwić, ale każe się zastanowić i postawić pytanie: Gdzie kończy się polityczny spór, często nawet niezwykle ostry, a zaczyna się myślenie o Państwie i jego bezpieczeństwie?

źródło:
Zobacz więcej